Ако постоjи историjски континуитет у антисрпскоj политици, онда га налазимо код Енглеза. Ево доказа
Ратко Дмитровић
Енглески амбасадор у Србиjи, Денис Киф, дао jе пре неки дан интервjу Радиjу Слободна Европа. Коментаришући лавину критика српске jавности на рачун британске политике према Србиjи и Србима, Киф jе све то подвео под „сумануту антибританску теориjу завере“. Речjу: српске будалаштине. Да видимо шта каже историjа.
Прво велико енглеско уплитање у српско питање забележено jе 1878. године. Након што jе Бизмарк одбацио енглески предлог да Албанци на Берлинском конгресу, макар на маргинама, изнесу идеjу стварања сопствене државе (Бизмарк jе казао да су Албанци „турско питање“) на Косову jе одржана Прва призренска лига, на коjоj jе премиjер Британиjе, Бенџамин Дизраели, имао свог представника, конзула Хариjа Купера. Од тада до данас, Лондон ниjе пропустио ниjедну прилику да у процесу „решавања албанског питања“ дела против Србиjе. Ниjедну.
На самом почетку Првог светског рата, Србиjа jе тражила од Енглеске кредит у висини 800.000 фунти за обнову наоружања, те набавку лекова и санитетског материjала. Добићете, рекли су Енглези, али под условом да се одрекнете своjе териториjе у источноj Македониjи, у корист Бугарске. Београд jе одбио уцену и остао без кредита.
Пред отварање Солунског фронта, Лондон jе чинио велике дипломатске напоре да цео Банат припадне Румуниjи а значаjан део српских териториjа, северно од Македониjе, да уђе у састав Бугарске.
О бомбардовању Србиjе, од стране савезника, предвођених Британиjом, зна се готово све. Само Ниш су „српски савезници“ краjем 1943. и током 1944. године из ваздуха разарали 15 пута, а Београд 11. Немцима нису нанели готово никакву штету, Срба су убили на хиљаде.
Документи обjављени у међувремену казуjу да jе Енглеска имала кључну, пресудну улогу у НАТО бомбардовању Србиjе 1999. године. Бил Клинтон се три месеца опирао идеjи Лондона да наjвећа воjна сила у историjи света нападне Србиjу, одолеваjући Тониjу Блеру коjи га jе с том идеjом звао некада и по три пута дневно. На краjу jе попустио под притиском страшне медиjске кампање у енглеским и америчким медиjима. Енглеска jе међу првима признала независност Косова, а француски пуковник Жак Огар, вођа специjалне jединице француске воjске на Косову, обjавио jе књигу „Европа jе умрла у Приштини“, у коjоj износи примере заjедничке борбе ОВК и енглеских специjалаца против српске армиjе и цивила.
О британскоj резолуциjи о Сребреници знате све.
Ето, то су само неки од основних предложака за „сумануту антибританску теориjу завере“. Кифов проблем (ако га има) jесте у томе што jе овде реч теориjа сувишна. Сумануто, да не спомињем.
Извор: НОВОСТИ
Везане виjести: Ратко Дмитровић