Прислуживањем свијећа за покој душа и полагањем цвијећа уз Централни спомен-крст и на хумке убијених данас су чланови породица и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила на братуначком гробљу обиљежили 26 година од страдања осам мјештана и уништења српског села Горњи Магашићи.
Злочин, који су припадници муслиманских снага из Сребренице починили на данашњи дан у Горњим Магашићима код Братунца, један је од најстравичнијих по свирепости.
У породичним кућама масакрирано је осморо српских цивила из овог села, од којих шест жена.
Најстарија жртва био је 85-годишњи Благоје Поповић, а најмлађа седамнаестогодишња трудница Љиљана Илић.
За овај, као и све остале злочине почињене над Србима у братуначкој општини нико није одговарао нити процесуиран.
„Рок за доношење судске одлуке у предмету `Горњи Магашићи` био је крај 2015. године, али нажалост тај предмет још стоји у ладици Тужилаштва БиХ које покушава да прикрије истину о злочину у том селу“, изјавила је предсједник општинске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Братунца Радојка Филиповић.
Она је истакла да се породице српских жртава с правом питају да ли ће злочинце стићи заслужена казна или ће истину прикрити такозвани правосудни органи БиХ, а злочинци живјети и умријети као слободни грађани.
Филиповићева је рекла да су Горњи Магашићи једно у низу српских села на подручју Братунца које је уништено у посљедњем рату.
На неправду према жртвама из овог српског села указала је и Радинка Цвјетиновић, чији су брат Маријан Илић, као и трудна снаха Љиљана Илић убијени на данашњи дан прије 26 година.
„Убијени су у својим кућама. Никога нису нападали нити представљали опасност било коме. Масакрирали су их и нико не одговара што показује да свијету нема правде него сила влада, али кад-тад стигне Божија правда и једино се у њу уздамо“, каже Цвјетиновићева.
Мјештани су подсјетили да су Горњи Магашићи нападнути 20. јула 1992. године у поподневним часовима, када су припадници оружаних муслиманских снага из Сребренице убили све цивиле који нису могли побјећи, те опљачкали и попалили двадесетак српских кућа у том селу.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Братунац: Наша истина још чека правду | Јадовно 1941.