Само дан после упада РОСУ на север Косова, у Београду отворен фестивал уметности из Приштине. Испред ЦЗКД полиција и стотинак грађана незадовољних због одржавања манифестације
Само дан пошто је косовска полиција под изговором борбе против организованог криминала, на северу Косова насртала на недужне људе, у Београду је, у Цeнтру за културну деконтаминацију отворен фестивал косовске културе „Мир`дита, добар дан“. Испред ЦЗКД окупило се стотинак противника „Мирдите“, а полиција их је држала на тридесетак метара од улаза.
Од учесника протеста могло се чути да су незадовољни јер, док се усред Београда промовишу приштински уметници, деца у енклавама на КиМ играју се иза бодљикаве жице. Најспорније им је што, како кажу, организатори Косово сматрају независном државом.
– Ова манифестација је накарадна и велича УЧК и албанску некултуру – прокоментарисао је Саша Реџеповић из организације „Српска герила“.
Омладина Демократске странке Србије прексиноћ је испред зграде ЦЗКД извела перформанс тражећи да се не дозволи одржавање фестивала. Поставили су пано са фотографијама спаљених православних манастира на КиМ.
– Овај фестивал пре свега видимо као провокацију, али нећемо да узвратимо насиљем – рекао нам је Здравко Веселинов, председник Омладине ДСС и члан Председништва. – Тражили смо да се забрани рад невладине организације „Иницијатива младих за људска права“, која организује фестивал „Мир`дита, добар дан“. Организатори Косово представљају као независну државу што је супротно Уставу Србије. И Савет жена покрета „Двери“ затражио је од више државних институција одлагање или забрану фестивала.
– Овогодишњи фестивал одржава се у специфичном тренутку, када су односи Београда и Приштине на најнижој тачки од почетка бриселских преговора – навели су организатори у саопштењу. – Фестивал јасно поручује да се баријере и препреке морају уклањати, а не стварати нове.
Последњег фестивалског дана предвиђено је представљање публикације „Историја Косова у школским уџбеницима Косова, Албаније, Србије, Црне Горе и Македоније“ Шкељзена Гашија. Буру у јавности је изазвало то што аутор третира Косово као самосталну државу. Историчар и академик Василије Крестић се пита како је могуће да се промоција одржи у Београду, ако је публикација у складу са албанским интересима.
– Уверен сам да публикација, с обзиром на то да је аутор Албанац, нагиње на једну страну. На српску не сигурно – казао је Крестић.
МИРНИЈЕ НЕГО ЛАНЕ
Испред Центра за културну деконтаминацију, уочи отварања и непосредно по почетку фестивала, било је мирније него ранијих година. Окупљени су носили слична обележја као и пре – транспаренте и слике косовских манастира.
– Када би гости фестивала осудили немиле догађаје на КиМ од пре два дана, не би им била потребна полицијска пратња – сматра Саша Реџеповић.
Аутор: Д. МАТОВИЋ
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ