fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Вучијак- Марш „Путевима првог српског егзодуса у БиХ“

Дани Липе на Вучијаку Фото: СРНА
Дани Липе на Вучијаку Фото: СРНА

У Броду је обиљежена 24. годишњица страдања и прогона 16 хиљада Срба, које су 1992. године са протјерале регуларне Хрватске оружане снаге и припадници паравојних муслиманско-хрватских јединица.

Марш „Путевима првог српског егзодуса у БиХ“, организује се у знак сјећања на све страдале Србе у протеклом рату са подручја општина Брод, Добој, Дервента и Модрича.

Три стотине учесника марширало је 10 километара, док је 25 маратонаца и 15 бициклиста за исто вријеме из центра Брода до Спомен цркве на Липи прешло 27 километара.

Марш "Путевима првог српског егзодуса у БиХ" од Брода до Липе (ФОТО:СРНА)
Марш „Путевима првог српског егзодуса у БиХ“ од Брода до Липе (ФОТО:СРНА)

У цркви је служен парастос, а на Спомен-обиљежје поред цркве на Липи положени су вијенци.

У Подновљу је синоћ служен парастос у знак сјећања на све страдале српске борце и цивиле са подручја Брода, Добоја, Дервенте, Вукосавља и Модриче у Одбрамбено-отаџбинском рату, чиме је почела традиционална дводневна манифестација Дани Липе на Вучијаку.

Фото: Срна
Фото: Срна

Манифестацији су присуствовали начелник општине Брод Илија Јовичић, градоначелник Добоја Обрен Петровић, представници општина Модрича, Дервента и Вукосавље и борчких организација које дјелују на овом подручју, као и бројни грађани. Након молитве положени су вијенци на спомен-обиљежје погинулима.

Јучерашњи дио манифестације је завршен паљењем традиционалне Вучијачке ватре.

Ово је био увод у данашњи главни дио манифестације у мјесту Липа, удаљеном осам километара од Подновља, гдје су вођене борбе у протеклом рату.

Извор: Радио Телевизија Републике Српске

 

Везане вијести:

Служен парастос за погинуле Србе

„Дани Липе на Вучијаку“- Сјећање на страдале Србе

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: