fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Владика Фотије: Сијековачки мученици да буду у молитвама свих у Српској

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије служио је у Сијековцу парастос за 46 Срба који су побијени 26. марта 1992. године у том селу на подручју општине Брод.

Сијековац Фото: РТРС
Сијековац Фото: РТРС

Владика Фотије рекао је обраћајући се окупљенима након парастоса да се у Сијековцу 1992. године десио масакр и то у мирном мјесту гдје је владао југословенски суживот.

„За неколико сати убијено је четрдесетак људи и дух рата се проширио на територију садашње Републике Српске и БиХ“, додао је епископ Фотије након парастоса којем је присуствовао и предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Владика Фотије истакао је да у Републици Српској сви морају у молитвама имати мученике страдале у Сијековцу.

Након парастоса биће положени вијенци на спомен-плочу, а окупљенима ће се обратити званичници.

Парастосу, који је служен испред Цркве Свете великомученице Огњене Марије присуствовали су и министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, посланик у Народној скупштини Републике Српске Вукота Говедарица, предсједник Одбора за тражење заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске Марко Грабовац, министар безбједности БиХ Драган Мектић, као и начелник општине Брод Илија Јовичић.

Присуствовали су и Велимир Сакан, изасланик члана Предсједништва БиХ из Републике Српске Младена Иванића, народни посланик Игор Жунић, представници удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата, чланови породица настрадалих и многобројни вјерници.

Парастосу је претходила литургија у Цркви Свете великомученице Огњене Марије.

Регуларне снаге Хрватске, са паравојним муслиманско-хрватским формацијама из тадашње Републике БиХ, током 1992. године извршиле су стравичне злочине над Србима у Сијековцу, звјерски усмртивши 46 цивила, углавном жена, дјеце и стараца.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је деветоро Срба, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић.

Најмлађа жртва био је Драго Милошевић /17/, а најстарија Васо Зечевић /77/.

У Сијековцу је запаљено 15 кућа, као и Црква Свете великомученице Огњене Марије.

Ова убиства била су сигнал свим Србима у БиХ каква их судбина чека ако не буду спремни да бране своја огњишта.

Обиљежавање 26 година од страдања Срба у Сијековцу организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Почело обиљежавање 26 година од страдања Срба

Сијековац: Злочин без казне

Масакр у селу Сијековцу

Сјећање на Србе убијене у Сијековцу (ВИДЕО/ФОТО)

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: