Мемориjално друштво „Рациjа 1942“, коjе се бави истраживањем ратних злочина из Другог свjетског рата почињених на подручjу jужне Бачке, обjавило jе наjновиjи списак на ком су имена 2 323 недужна цивила коjе су ликвидирали мађарски фашисти током злогласне воjне акциjе „Новосадска рациjа“, изведене jануара 1942. године.
У саопштењу коjе jе потписао Александар Вељић, jедан од наjистакнутиjих чланова тог друштва и изузетног познаваоца стравичног злочина из Другог свjетског рата, наведено jе да се ажурирани списак жртава „Рациjе“ ослања на податке добиjене из Мађарске.
„На основу опсежних и темељних истраживања мађарског пописа жртава Новосадске рациjе сачинили смо ажурирани списак на ком се налазе 2 323 недужне жртве, махом Срби, Јевреjи и Роми, али и припадници других нациjа, коjи су се супротставили невиђеном покољу. Нажалост, списак ниjе коначан и Друштво ће наставити истраживања док се не утврди барем приближан броj сурово ликвидираних људи у злогласноj Рациjи“, наведено jе у саопштењу.
Наводи се и примjер да jе jедан мађарски воjник бездушно ликвидиран и бачен под лед Дунава у Новом Саду, заjедно с другим жртвама, jер jе бацио пушку и одбио наређење да убиjа недужне људе.
Позиваjући се на податке Ендреа Баjчи-Жилинског, посланика мађарског парламента из времена кад jе у Новом Саду изведена Рациjа, иначе великог борца за истину о том злочину, Вељић наводи да jе тада побиjено двиjе и по хиљаде невиних људи.
„У послиjератноj Југославиjи, али и данас из неjасних разлога стално се барата податком да jе у Новосадскоj рациjи страдало 1 246 Новосађана. То jе двструко мање од тврдњи Жилинског, коjи се позива управо на мађарске изворе у Новом Саду у време извођења Рациjе“, наводи Вељић.
Он констатуjе да су мађарски нацисти послиjе ликвидирали Ендре Баjчи-Жилинског, због његове упорне борбе за истину о невиђеном злочину мађарских окупационих снага у Новом Саду над невиним људима.
Један од главнокомандуjућих „Новосадском рациjом“, мађарски жандармериjски капетан Шандор Кепиро (97), умро jе недавно у свом дому у Будимпеши, као слободан грађанин.
Надлежни будимпештански суд своjом пресудом ослободио га jе сваке одговорности за стравичне злочине у „Новосадскоj рациjи“.
Према одлуци наjвиших воjних и цивилних органа фашистичке Мађарске, због наводног увлачења партизана из Шаjкашке у Нови Сад, кога су окупационе власти означиле као центар „комунистичког покрета“, израђен jе план да се спроведе „рациjа“ у периоду од 21. до 23. jануара 1942. године.
У незапамћеном бестиjалном тродневном убиjању, мађарски воjници су недужне људе, старце, жене и дjецу скидали до гола на температури од минус 30 степени Целзиjуса, пушкама и пиштољима пуцали им у потиљак, а потом бацали под лед Дунава.