fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Убиство старограцких жетелаца не смије бити заборављено

Убиство 14 српских жетелаца на њиви 23. јула 1999. године, као и убиства свих недужних Срба на Косову и Метохији неће бити заборављена све док је српске државе и српства, поручено је данас са парастоса старограцким жетеоцима који је служио Његово преосвештенство епископ рашко-призренски Теодосије, уз саслужење монаштва Епархије.

Старо Грацко - спомен плоча
Старо Грацко – спомен плоча

Епископ Теодосије апеловао је да Срби не продају имовину, не напуштају дједовину и не одлазе са светог Косова и Метохије јер ће тиме, како је упозорио, бити узалудна жртва старограцких жетелаца и свих косовско-метохијских страдалника.

„Опстанимо и останимо јер ћемо се тако одужити страдалницима на светом Косову и Метохији, које је крвљу обливено, а сузама заливено“, нагласио је владика Tеодосије у бесједи.

Замјеник директора Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Душан Козарев рекао је да је циљ албанских терориста био да убиством жетелаца у Старом Грацку протјерају српски народ, али да у томе нису успјели.

„Успјели су да у протеклих 14 година крију истину о злочину у овом малом селу, да избјегну руку правде, али све док је државе Србије и свеколиког српства злочин у Старом Грацку и сви злочини почињени над српским народом неће бити заборављени, нити ће престати трагање за истином и извођењем злочинаца пред лице правде“, поручио је Козарев.

Он је напоменуо да одговорност за избјегавање руке правде сноси међународна заједница, чији су се представници повукли са Космета, али данас, послије 19 година „шапућу, али и све гласније говоре о зликовцима на Косову и Метохији који су покушали да угасе и Старо Грацко“.

Министар за заједнице и повратак у привременој влади Косова и Метохије Далибор Јевтић рекао је да нема будућности и заједничког живота Срба и Албанаца на Космету без расвјетљавања судбине несталих и киднапованих, без добијања одговора на питање ко је и зашто починио масакр у Старом Грацку.

Зорка Живић, чија су двојица синова Јовица и Раде убијени, рекла је Срни да је свака годишњица додатно сипање соли на живе ране, оживљавање страшних јулских дана те 1999. године.

У Старом Грацку је од скоро пријератних 1.000 Срба опстало још њих 150, међу којима и тридесетак дјеце млађе од 18 година.

Старограчани, који не смију да кроче на гробље на којем су сахрањени посмртни остаци 14 жетелаца и још петоро недужно убијених Срба током бомбардовања, настоје да опстану иако живе у страху и изолацији, јер их од најближег српског села у општини Липљан дијели десетак километара, као и упркос непрестаним притисцима и уцјенама.

Опстају, како у њихово име каже Милева Пешић, учитељица у основној школи на чијем се зиду налази спомен-плоча, јер би одласком заборавили жртве, као и сопствени идентитет.

Парастосу је присуствовало око двјеста Срба, као и представници међународних организација.

У Старом Грацком код Липљана на данашњи дан прије 19 година убијено је 14 српских жетелаца, а за тај, један од највећих злочина над Србима који се догодио на Косову и Метохији послије доласка Унмика и Кфора, још нико није одговарао.

Полиција Унмика је у октобру 2007. године ухапсила Мазљума Битићија, из села Велики Алас код Липљана, због сумње да је учествовао у том убиству. Битићи је, усљед недостатка доказа, послије два мјесеца пуштен из притвора.

Извор: СРНА

Везане вијести:

„Нећу одустати од правде, хвала Србији“

Узнемирујући садржај: Ово су брутални злочини на којима је …

Село које обилазе само убице и мешетари | Јадовно 1941.

Сјећање на жртве злочина у Старом Грацком (ФОТО) | Јадовно …

Нико не тражи убице 14 српских жетелаца | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: