fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У ПЕТАК 23 ГОДИНЕ ОД СТРАДАЊА СРБА СА ПОДРУЧЈА ОПШТИНЕ ОЏАК

Спомен обиљежjе у Вукосављу

Спомен обиљежjе у Вукосављу

У Вукосављу ће у петак, 8. маjа, бити служен парастос и положено цвиjеће поводом 23 године од страдања Срба са подручjа општине Оџак коjи су заробљени и затворени у логоре.

Парастос ће бити служен у 15.00 часова код централног спомен-обиљежjа у Вукосављу, наjављено jе из Удружења логораша „Оџак `92“.

Оваj датум обиљежава се као знак сjећања на дан када jе 1.300 Срба са оџачког подручjа заробљено и затворено у логоре у основноj школи и фабрици „Стролит“ у Оџаку.

Иако jе постоjао договор између посматрача тадашње европске заjеднице, кризних штабова Оџак и српских села да Срби буду пропуштени на слободну српску териториjу, то се ниjе догодило.

Предсjедник Управног одбора Удружења логошара „Оџак `92“ Милан Милетић рекао jе Срни да су Срби на превару одведени у оџачке логоре у коjима су над заточеницима примиjењене 132 методе мучења, а 62 људи jе убиjено.

Српске жене, дjевоjке и дjевоjчице биле су силоване. Наjмлађа жртва силовања имала jе 10, а наjстариjа 60 година.

Логори у Оџаку били су под командом 102. оџачке бригаде Хрватског виjећа одбране.

Срби са подручjа општине Оџак, након што jе њену териториjу 15. jула 1992. године ослободила Воjска Републике Српске, премjештени су у друге логоре. Били су заточени у укупно 16 логора – 11 у БиХ и пет на териториjи Хрватске, међу коjима су Лора, затвор у Пули, Керестинац код Загреба.

Посљедњи логораш са подручjа оџачке општине размиjењен jе 26. маjа 1993. године у Љубушком.

За злочине над недужним српским цивилима у оџачким логорима до сада су правоснажно осуђени Ферид Халиловић на 15 година затвора, Албина Терзић на 3,5 године, а изречена jе и првостепена пресуда Јосипу Толићу на затворску казну од 10 година.

За сексуално злостављање Српкиња суди се петорици бивших припадника jединице „Ватрени коњи“ пред Судом БиХ, а против стражара у логору у основноj школи у Оџаку Решада Муjкића у Кантоналном суду у Тузли.

Милетић jе рекао да преживjели логораши очекуjу од правосудних институциjа да почну процесуирати оне коjи су прекршили договор о пропуштању Срба на слободну српску териториjу.

Он jе истакао да се то односи на чланове Кризног штаба Оџак и воjно руководство 102. оџачке бригаде ХВО-а.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

логораши задовољни оптужницом против илиjе jурића

обиљежено 20 година од формирања логора за … – Jadovno 1941.

свjедочење српкиње коjа jе са 14 година … – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: