U Bradini kod Konjica danas je služen parastos za 48 stradalih srpskih civila, koje su na najbrutalniji način prije 24 godine ubili zločinci iz redova muslimanskih i hrvatskih snaga, nakon čega su spalili crkvu, a potom i ovo i okolna srpska sela.

srpskog naroda u Bradini kod Konjica
Foto: SRNA
Paroh konjički jerej Milan Bužanin rekao je Srni da se ovaj pomen održava pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
U ime predsjednika Republike Srpske vijenac na spomen-obilježje položio je njegov lični izaslanik Miladin Dragičević.
Dragičević je poručio da Srbi treba svaki dan i na svakom mjestu da opominju i čuvaju sjećanje na sve nevine žrtve srpskog naroda.
„Istorija se ponavlja. Ovdje u Bradini Srbi su stradali i 1914. i 1941. i 1992… U ovoj spomen-kosturnici pored nas sahranjeni su i djed i otac i unuk. Nažalost, istorija će se ponavljati sve dok zločinci nad nevinim srpskim žrtvama ne budu kažnjeni. Nekažnjeni zločin povlači novi zločin“, rekao je Dragičević.

On je naglasio da zbog toga povampirene snage, ponovo, pričaju o nekim žrtvama, a niko ne spominje srpske žrtve u Jasenovcu i Banjaluci.
„Oni sada dižu glavu i izjednačavaju zločince sa nevinim i žrtve, na šta mi iz Republike Srpske nikada nećemo pristati“, poručio je Dragičević.
Prema njegovim riječima, Srbi treba svaki dan i na svakom mjestu da opominju i čuvaju sjećanje na sve nevine žrtve srpskog naroda
„Bradina jeste postradala, ali ona će i dalje živjeti u srpskim srcima“, poručio je Dragičević.
Bužanin sa žaljenjem konstatuje da porodice srpskih žrtava u Bradini i okolnim selima u opštini Konjic i nakon 24 godine čekaju istinu i pravdu.
Pomenu u Bradini prisustvovali su predstavnici Pravoslavne crkvene opštine Konjic, preživjeli i protjerani Srbi iz konjičkog sela Bradina, predstavnici institucija Republike Srpske i srpski članovi zajedničkih institucija BiH.
Svetu liturgiju i parastos nevinim srpskim žrtvama u obnovljenom hramu Vaznesenja Gospodnjeg služio je protojerej-stavrofor Aleksandar Topalović uz sasluženje sveštenstva Eparhije zahumsko-hercegovačke i Mitropolije dabrobosanske, nakon čega su prislužene svijeće i položeni vijenci na spomen-obilježje srpskim žrtvama otadžbinskog rata u BiH.
Među gostima bili su i šef Kluba poslanika SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Aleksandra Pandurević, narodni poslanik Zoran Pologoš, koji je i predsjednik Udruženja Srba iz Konjica, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Milenko Ristić, predstavnici udruženja Srba proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i predstavnici kabineta potpredsjednika Federacije BiH i opštine Konjic.
Predstavnici institucija Republike Srpske sve ove godine ističu da je zločin u Bradini bio planski, što najbolje govori o karakteru rata u BiH.
Prema Srninim saznanjima, MUP Republike Srpske do sada je podnio šest krivičnih prijava, odnosno izvještaja i dopuna protiv 18 identifikovanih lica za koje postoji osnovana sumnja da su 25. na 26. maj 1992. godine u mjestu Bradina kod Konjica počinili jedno ili više krivičnih djela ratnog zločina.
Nakon istrage i prikupljenih dokaza nepobitno je utvrđeno da su pripadnici muslimanskih oružanih snaga planirali, organizovali i izveli akciju u kojoj su Bradina i okolna sela uništena i etnički očišćena od srpskog stanovništva.
Prema istom izvoru, 25. maja 1992. godine u Bradini je ubijeno najmanje 38 identifikovanih srpskih žrtava, izvršeno je pet silovanja, dok je više stotina Srba protivpravno lišeno slobode i odvedeno u logore, najviše u Čelebiće.
Preostalo srpsko stanovništvo protjerano je sa svojih ognjišta, njihova pokretna imovina je opljačkana, a kuće i crkva Vaznesenja Gospodnjeg zapaljeni i srušeni.
Na taj način pripadnici muslimanskih oružanih formacija počinili su više krivičnih djela ratnog zločina protiv srpskog civilnog stanovništva, a dokazano je da se u vezi sa uništenjem Bradine i okolnih srpskih sela u opštini Konjic radi o udruženom zločinačkom poduhvatu, tvrdi policija Srpske.
Preživjeli Srbi iz Bradine sa očajem se svake godine sjećaju da su tih strašnih dana svuda bila tijela njihovih najmilijih koji su pobijeni, kao i da je komanda hrvatske i bošnjačke paravojske platila Cigane koji su noge ubijenih vezali konopcima, a onda ih konjima vukli do bagerom iskopane jame ispred pravoslavne crkve u centru sela.
Tragični bilans iznosi 54 mrtvih za tri dana, a u logorima je živote izgubilo još njih 22, dok se za pet lica još uvijek traga.
Među 48 ubijenih Srba u Bradini najviše je članova iz porodice Kuljanin, a stradali su Vujičići, Mrkajići, Žuže, Kureši, Gligorevići, Koprivice, Draganići i Živaci. Prije rata u Bradini je bilo 280 srpskih kuća sa oko 1.200 stanovnika.
Hram Svetog Vaznesenja Hristovog u Bradini kod Konjica sagrađen je 1938. godine trudom i prilozima mještana na čelu sa tadašnjim parohom Jovanom Slomovićem, porijeklom iz Čajniča.
Najveći ktitor je bio Vlad ili Vladimir Olšanski, porijeklom Čeh, koji je bio inženjer na izgradnji željezničkog tunela u blizini hrama, pa je davao materijal i mašine koje su bile potrebne graditeljima.
Hram je demoliran, a zatim uništen za vrijeme građanskog rata u BiH.
Trudom nekadašnjih žitelja ovog mjesta koji sada žive u izbjeglištvu, većinom u Srbiji i drugim mjestima BiH, dok neki žive u inostranstvu, obnovljena je spoljašnost hrama i postavljen novi krov te je na taj način spriječeno dalje propadanje.
Sveta liturgija služi se jednom godišnje, i to na današnji dan, jer u Bradini ne živi više niko od pravoslavnih.
Izvor: Radio Televizija Republike Srpske
Vezane vijesti:
BRADINA: SRPSKE RANE KRVARE I NAKON 21 GODINE
Konjic: Sjećanje na stradanje Srba iz sela Bradina | Jadovno …
Gacko: Parastos za 382 srpske žrtve u otadžbinskom ratu
Mučitelji Srba se opet izvukli! | Jadovno 1941.
Zločin čeka kaznu | Jadovno 1941.