Загребачки адвокат Лука Шушак заступа породицу браће Тривкановић, Зорана и Берислава из Сиска који се у Хрватској истовремено воде као нестали и као жртве припадника Збора народне гарде, упутио је писмо председници Хрватске Колинди Грабар – Китаровић како би искористила свој ауторитет и убрзала поступак пред Врховним судом Хрватске да се овај правни апсурд оконча.
„Тражимо од Вас да предузмете радње да Врховни суд РХ изведе ревизију што пре како би се решила дилема јесу ли Тривкановић Зоран и Берислав убијени или нестали. То зависи од тога да ли ће Република Хрватска одустати од тражења несталих особа Зорана и Берислава Тривкановића од Републике Србије“, стоји у писму председници Хрватске.
Да подсетимо, према правоснажној пресуди Жупанијског суда у Осијеку из 2014. због ликвидације Зорана и Берислава Тривкановића, на 10 година робије осуђен је Владимир Миланковић, тадашњи командант полицијских снага на ширем подручју Сиска и Бановине.
Истовремено, имена Зорана и Берислава се наводе и у другом званичном документу. То је „Књига особа несталих на подручју Републике Хрватске“ из маја 2015. коју је издала Управа за заточене и нестале Министарства бранитеља.Реч је о догађају од 25. августа 1991. у Сиску.
Тада су у кућу Тривкановића упале зенге у црним униформама и наоружане до зуба. Претресле су све просторије, а затим претукле Зорана (24) и његову супругу Драгицу.
– Након тога су Зорана белим комбијем, у којем је било још седам припадника зенги, одвезли на простор којим је тада командовао Божо Будимир. Заједно са Зораном су из куће одвезли његовог брата Берислава (18) и њиховог оца Николу. Тело Николе избацила је Сава код села Гушће три дана касније. Из обдукцијског налаза произлази да се ради о насилној смрти устрелним ранама, што значи да су га убили припадници ЗНГ-а и полиције. И поред пресуде у Осијеку у којој су наведена имена и Николиних синова, преживели чланови породице Тривкановић су одбијени по захтеву за накнаду нематеријалне штете уз објашњење да се и даље воде као нестали. Очекујем од председнице Хрватске да убрза одлучивање Врховног суда коме смо упутили захтев за ревизију овакве пресуде – објаснио је адвокат Шушак.
Позив на разум
У писму Лука Шушак истиче да не очекује да се председница Хрватске меша у рад правосуђа, већ да предузме мере у складу са чланом 6. Конвенције за заштиту људских права и темељних слобода.
„Предузмите мере да се предмет ревизије реши у разумном року, те да се евентуално коригује тражење споменутих несталих особа од Републике Србије“, стоји у писму.
Аутор: Ђ. Баровић
Извор: Вести онлине
Везане вијести:
Убиле га зенге, а траже га у Србији
Ликвидације Срба у Сиску – Држава се труди избјећи плаћање накнаде штете