fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Титови следбеници обнављају споменике жртвама усташа

Удружење „Ја, Јосип Броз Тито” из Цазина обновило споменике у Селишту и Михаљевцу посвећене жртвама усташких злочина из времена НДХ, исто спремају и у Мутнику.

Откривање споменика у Селишту (Фотографије Удружење „Ја Јосип Броз Тито”)

Бањалука – Једно локално удружење из Цазина, градића у Федерацији БиХ, које баштини вредности антифашистичке борбе, посветило се обнови споменика српским цивилима које су у Другом светском рату убиле усташке снаге у време такозване Независне државе Хрватске.

Након што су чланови цазинског удружења „Ја, Јосип Броз Тито” минуле године у засеоку Михаљевац обновили споменик који подсећа на страдање око 800 Срба с подручја Цазина и Велике Кладуше, које су убиле усташке снаге, исто су урадили и са порушеним спомеником у месту Селиште.

А сада се, најавили су за наш лист, спремају да обнове и трећи споменик у оближњем насељу Мутник где је од усташке руке страдало више од 140 Срба. Сви ови меморијали порушени су у време претходног рата. Тамошњи су антифашисти окупљени у том удружењу у септембру обновили споменик жртвама усташких злочина из 1941. у Селишту, изграђен осамдесетих година прошлог века.

Реч је о спомен-обележју које опомиње на злочин који су усташе крајем 1941. починиле над 56 мештана српске националности, углавном жена и деце.

„Неке жене су чак, по наговору мушкараца, прешле и на ислам и мењале имена како их усташе не би убиле, те су им даване димије и мараме да обуку. На тај начин су се неки и спасли на овом подручју. Други нису, па су их усташе побиле на лицу места, док су друге одвели на Гаравице код Бихаћа и тамо их убијали”, рекао је на недавном откривању обновљеног меморијала Сеад Кличић, председник удружења „Ја, Јосип Броз Тито”, известили су федерални медији.

У том удружењу рекли су како је реч о наставку активности обнове спомен-обележја која сећају на жртве фашизма и антифашистичку борбу у овом крају. „То је наша цивилизацијска дужност. Фашизам је звер са стотину лица, морамо се сећати свих његових жртава како нам се не би поновило”, испричао је за наш лист Сеад Кличић.

Када су средином минуле године обновили споменик српским жртвама у Михаљевцу, чланови овог удружења описали су свој гест као саосећање и позив другима да у властитим срединама ураде то исто и подсете на невине жртве ма које да су националности. Споменик у Михаљевцу оскрнављен је почетком минулог рата, 1992. године, као и онај у Селишту и онај коме предстоји обнова у Мутнику. „Почели смо у Мутнику да припремамо терен, који је веома захтеван. Пронашли смо споменик који је био затрпан земљом, покушаћемо да га спасемо”, испричао нам је Кличић.

Фото: Политика

Некадашњи изглед споменика у Мутнику, којем предстоји обнова

Представници удружења „Ја, Јосип Броз Тито” испричали су лане, после обнове првог споменика, како су одбили финансијску помоћ коју су нудили поједини Срби из Босанске Крупе и Инђије у Србији. Они се руководе начелом да су „наши људи споменик оскрнавили па смо хтели да ми то и обновимо”.

Споменик у Михаљевцу изграђен је у част невиних цивилних жртава које су усташе поубијале 1941. када је српско становништво скупљано по околним селима, пре свега у насељима Осредак и Миострах. Довођени су и убијани а у гробници се налази око 800 тела, углавном стараца, жена и деце. „Свако у свом месту треба указати на неко зло које је урађено”, опомињу у овом удружењу.

Северозападни део БиХ обилује меморијалима на местима где су страдали Срби у време НДХ. Недавно је Хамдија Липовача добио Орден Светог Саве од СПЦ у знак заслуга за обнову храма у Бихаћу, једног од првих које су порушиле снаге Анте Павелића. У том пограничном поднебљу започела су и прва масовна и систематска истребљења српског народа у време НДХ.

У Гаравицама надомак Бихаћа недавно је обележено 77 година од усташког злочина над више од 12.000 углавном Срба у Другом светском рату. Недалеко од Бихаћа налази се и Сански мост, где су у августу 1941. у месту Шушњари усташе убиле око 5.500 Срба. „Било је неких примедаба и дошаптавања с појединих страна да не истичемо на обновљене споменике да је реч о усташама као џелатима и фашистичким снагама, али нисмо пристали већ да урадимо онако како је пре писало и како се догодило”, испричао је на крају за наш лист Сеад Кличић.

Аутор: Младен Кременовић

Извор: Политика

Везане вијести:

Гаравице: Стратиште 12.000 Срба

Седам деценија прикривања истине о крвавом стратишту

Истину отргнути од заборава

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: