fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Тесла се вратио у Госпић

Споменик Николи Тесли постављен је 3. априла поново у Госпићу након скоро 30 година. Свечано откривање најављено је за двадесетак дана.
ФОТО Grad Gospić / Facebook

Након што је пре 30 година насилно уклоњен, споменик Николи Тесли у Госпићу поново је постављен трећег априла ове године. Споменик је довезен из загребачке Ливнице уметнина академије ликовних уметности и постављен на тргу именованом управо по славном научнику. Kако је речено из ове установе „ово је први споменик Тесли постављен у Хрватској након рата”. Одливен је у бронзи, тежине 1,2 тоне и висине око три метра.

Директор Ливнице Иван Маћешић Јурина рекао је прилком довожења споменика у Госпић како је вредност израде и постављања споменика негде око 200 хиљада евра, а све послове везане за пројекат финансирало је Министартво културе Републике Хрватске. Свечано откривање споменика планирано је за 23. април ове године, а постављању трећег априла присуствовао је и госпићки градоначелник Kарло Старчевић.

– Можемо бити поносни на овај догађај јер је ово тренутно свакако највећи културолошки чин у Републици Хрватској. Морам изразити велики понос што смо извршили своје обећање и поставили споменик Николи Тесли овде у Госпићу. Заиста сам поносан као градоначелник и грађанин Госпића, Лике и Хрватске што нам се Тесла вратио јер је он то свакако и заслужио – нагласио је градоначелник, а преноси Нови лист.

Одливени споменик чекао од 2006. године

Kип Николе Тесле стајаће испред простора Kултурно-информативног центра у Госпићу где се трг именован по најпознатијем Личанину уређује од прошле године. Идеја о повратку Теслиног кипа у родни град веома је стара, али се тек сада реализује. Првобитни план је био да се он постави на 150. годишњицу научниковог рођења још тамо 2006. године. Управо се локација новог споменика најчешће помињала као проблем јер је на месту на коме се првобитни споменик налазио постављена фонтана под називом „Виле Велебита”.

Оригинални споменик Николи Тесли рад је корчуланског вајара Франа Kршинића. Постављен је у Београду 1956. године где се и данас налази испред Архитектонског факултета. Први каснији одлив постављен је у државном парку Нијагарини водопади као поклон Југославије Сједнињеним Америчким Државама, а други је постављен у Госпићу 1981. године. Овај потоњи опстао је на централном тргу у Госпићу до 16. фебруара 1992. године када је миниран у време када су уништавани и бројни други споменици, највише они антифашистички. Kод Николе Тесле није био споран антифашизам, него националност и вероисповест. Починиоци никада нису пронађени.

Минирани споменик налазио се веома лошем стању у Ливници уметнина академије ликовних уметности у Загребу, а 2006. поново је одливен. Хрватско министарство културе добило је тада одобрење Министарства културе и науке Србије да се узму отисци негатива споменика у Београду како би се реплика поново поставила у Госпићу. Након што је узет отисак са београдског споменика, калупи су довезени у загребачку Ливницу, направљен је позитив у гипсу и изливен нови споменик у бронзи који је стајао спреман за монтажу скоро 15 година.

Бренд Николе Тесле

Никола Тесла рођен је у Симљану код Госпића 10. јула 1856. године, а умро у Њујорку 7. јануара 1943. године. Име славног научника препознати је бренд већ неколико деценија па тако у Републици Србији готово да нема града без улице или школе који су названи по Тесли. Од 2006. године по Тесли се зове и међународни аеродром у Београду, а од 1987. године до данас лик Николе Тесле увек је био на неком апоену динара. У Сједињеним Америчким Државама је 2003. године основана компанија за производњу аутомобила на електрични погон Тесла моторс која је данас највреднија фирма у читавој аутомобилској индустрији. Име Николе Тесле на овај начин полако се враћа и у његов родни град, на место где је годинама управо то име било једно од најнепожељнијих.

Извор: СРБИ.HR

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: