fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Свједоку већ нуђен новац

Сарајево – Тужилац Тужилаштва БиХ Станко Благић који води случај против 13 осумњичених за злочин против човјечности над више десетина Срба на подручју Коњица открио је јуче да му се један од свједока жалио да је већ на њега вршен притисак.

– Ријеч је о покушају подмићивања свједока би промијенио исказ и инсистирам да осумњиченима буде одређен једномјесечни притвор – казао је Благић на рочишту за одређивање притвора некадашњим припадницима Армије и МУП-а РБиХ и Територијалне одбране у Коњицу које су у понедјељак ухапсили припадници Агенције за истраге и заштиту (СИПА) на основу наредбе Тужилаштва БиХ.

Тужилаштво је притвор за Шефика Никшића, Аднана Аликадића, Митка Пиркића, Сафаудина Ћосића, Мухамеда Цакића, Исмета Хебибовића, Реџу Балића, Хамеда Лукомирака, Алмира Падаловића, Сеада Јусуфбеговића, Сенадина Ћибу, Агана и Есада Рамића затражило због опасности да би боравком на слободи могли ометати истрагу, прикривати доказе и утицати на свједоке или саучеснике. Суд има рок од 24 часа да се одреди о захтјеву Тужилаштва БиХ. Занимљиво је да је судија за претходни поступак у овом случају Шабан Максумић, који је био предсједавајући судског вијећа на суђењу ратном команданту Армије РБиХ у Сребреници Насеру Орићу који је првостепеном пресудом ослобођен оптужби за ратни злочин над тројицом Срба.

Инспектор МУП-а РС Симо Тушевљак очекује да буде подигнута оптужница за геноцид за ове злочине почињене у прољеће и љето 1992. године на подручју Коњица и околине. Сматра да су за то испуњени услови јер ухапшене терете за удружени злочиначки подухват, уништавање имовине, убиства, силовања, нехумано поступање према цивилним заробљеницима, формирање логора кроз које је прошло више од 2.000 особа, убиство најмање 178 лица, уништавање 40 села и заселака, свих православних објеката и етничко чишћење комплетног српског становништва. Тушевљак, који је инспектор у Одјељењу за ратне злочине Управе за борбу против тероризма и екстремизма, је подсјетио да је Полицијска управа Требиње поднијела 53 извјештаја Тужилаштву БиХ у вези са наведеним догађајима.

О злочинима је у мају 1995. године у свом дневнику писао ратни припадник Станице јавне безбједности Коњиц Миралем Мацић, који је осуђен за ратни злочин над једном особом, а у тим записима помиње се већина ухапшених и злочини које су починили. Мацић је преминуо неколико дана након нагодбе са Тужилаштвом БиХ.

Смрт свједока

Три директна свједока злочина у селу Брадина код Коњица мистериозно су преминула након што је Тужилаштво БиХ започело истрагу.

Прво је у септембру 2011. године умро припадник коњичке полиције Енес Туцаковић, који је био свједок у предмету против Миралема Мацића. Мацић се након тога нагодио са Тужилаштвом БиХ, али је умро у јануару 2012. године. Само неколико часова касније мртав је пронађен и ратни начелник Станице јавне безбједности Коњиц Јасмин Гуска, који је био надређен ухапшеном Шефику Никшићу.

Аутор: Жељка Домазет

Извор: Глас Српске

Везане вијести:

О притвору за ухапшене за злочине над Србима у Коњицу одлучује Максумић!? (ВИДЕО)

Треће стрељање дечака Петра из Коњица

У Коњицу убијено 382 Срба

Ухапшени због злочина над десетинама Срба у Брадини, Коњицу…

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: