fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Свједочимо истину да су Срби страдали у Подрињу

У Братунцу је обиљежена централна комеморација поводом годишњице страдања око 3500 Срба у Средњем Подрињу, убијених током рата од 1992.- 1995. Године.
Извор: БН – снимак екрана

Од око 3.500 настрадалих Срба из Сребренице, Скелана, Братунца, Милића, Власенице, Осмака и Зворника у посљедњем рату, скоро половина су били цивили – дјеца, старци, жене. У нападу муслиманских снага уништена су 43 српска села са више од стотину заселака, као и више вјерских објеката и гробаља.

Јецаји и мирис свијећа. Тако је данас изгледало градско гробље у Братунцу гдје лежи око 3.500 Срба настрадалих у протеклом рату. Ту леже и ближњи Славке Матић. Годину заредом пали три свијеће. За двије кћерке и мужа. Све их је изгубила исти дан 1992.године. Када су муслиманске снаге напале српска села око Братунца. 

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом поручио је данас у Братунцу да ће српски народ свједочити истину да су Срби страдали у Подрињу и да је улога цркве да сачува успомену на жртве ових злочина.

Премијер Републике Српске Радован Вишковић изјавио је да је страдање српског народа у Подрињу у минулом рату остало некажњено, док се Србима суди и за командну одговорност.

Вишковић је подсјетио да је за око 3.500 српских жртава пресуђена једна срамотна и понижавајућа пресуда.

– Закољете дијете од 12 година и за то будете осуђени на 10 година затвора. То је мало и за саобраћајну несрећу – рекао је новинарима Вишковић који у Братунцу присуствује одавању почасти страдалим Србима из средњег Подриња.

Вијенце су положили на спомен-обиљежје и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић, изасланик Милорада Додика, члана предсједништва БиХ, министар пољопривреде Борис Пасалиц, те делегација Народне скупштине Републике Српске. Помену у Братунцу присуствовао је Миломир Савчић, предсједник БОРС, амбасадор Русије у БиХ Игор Калабухов те представници удружења проистеклих из протеклог рата.

Извор: БН ТВ


Јадовничани у Братунцу; ФОТО: Дани(ј)ел Симић

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: