arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Srbi mogu biti zadovoljni presudom

Janko Velimirović
Janko Velimirović

BANjA LUKA, 15. APRILA – Srbi mogu biti zadovoljni presudama koje je Haški tribunal izrekao hrvatskim generalima Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku, jer predstavljaju zvanično priznanje o neopravdanosti hrvatske vojne akcije „Oluja“, smatra direktor Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina Janko Velimirović.

„Srbi mogu biti zadovoljni presudama Gotovini i Markaču, bez obzira što je Čermak oslobođen krivice. Vrlo su značajne definicije u presudi gdje se navodi da se u Krajini desio udruženi zločinački poduhvat. Nadamo se da ovo nije kraj, jer pravosuđe BiH ima u proceduri predmet protiv Gotovine i drugih nižerangiranih hrvatskih oficira zbog zločina u ljeto i jesen 1995. godine u zapadnokrajiškim opštinama“, izjavio je Srni Velimirović.

Velimirović je rekao da je Haški tribunal na ovaj način priznao neopravdanost hrvatske vojne akcije „Oluja“, a posebno je važno da su u kvalifikaciju udruženog zločinačkog poduhvata uključeni bivši hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i čitavo tadašnje vojno i političko rukovodstvo Hrvatske.

„Nadamo se da će i hrvatsko pravosuđe na osnovu ove presude procesuirati sve odgovorne za zločine i protiv onih koji nisu obuhvaćeni optužnicom u opštinama Kordun i Banija“, naglasio je Velimirović.

Velimirović je zaključio da je veliki propust što Haški tribunal nije procesuirao događaje i zločine počinjene nad Srbima u operaciji „Bljesak“ početkom maja 1995.godine.

Sudsko vijeće Haškog tribunala osudilo je Antu Gotovinu na 24 , Mladena Markača na 18 godina zatvora, dok je Ivan Čermak oslobođen po svim tačkama optužnice.

Gotovina i Markač optuženi su za udruženi zločinački poduhvat, ubistva, progon, pljačku srpskog civilnog stanovništva u Krajini u tokom i nakon operacije „Oluja“ 1995.godine.

Izvor: srna

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Rat je završen

Dođe i polovica maja. Učimo u poslijepodnevnim satima, a Stevo Labant već sa

Pripreme za nastavu

Krenut ćemo poslije doručka, trotoarom. Ići ćemo slobodno, bez neke kolone, da ne

Svrabara

Došla je medicinska sestra sa tri čovjeka koji su nosili velike naramke nekog

Vlak za Bajmok

Kamo ćemo? Pa opet u vagon. Marveni, dakako! Slika uobičajena – peć gori,

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​