fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Служен парастос и положени вијенци за погинуле српске јунаке

Обиљежавање Дана одбране сарајевско-романијске регије почело је данас на Војничком спомен-гробљу „Мали зејтинлик“ на Сокоцу служењем парастоса за погинуле борце и полагањем вијенаца.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске  Миленко Савановић положио вијенац на централни крст на Војничком спомен-гробљу "Мали зејтинлик"
Соколац – Савановић – полагање вијенаца

Вијенце на централни крст положили су изасланик предсједника Републике Српске Љубиша Ћосић, као и делегације Владе Републике Српске, Народне скупштине, делегат у Вијећу народа Републике Српске и изасланик српског члана Предсједништва БиХ Зоран Ђерић.

На централни крст вијенце су положили генерални конзул Србије у БиХ Владимир Николић, делегације града Источно Сарајево, Борачке организације Републике Српске, Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Савеза логораша, Удружења „Ветерани“ Републике Српске.

Вијенце су положили и представници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, начелник општине Калиновик Милева Комленовић, делегације општина Соколац, Источна Илиџа, Борачке организације из Модриче, те остале делегације и појединци.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић истакао је да се данас обиљежава Дан одбране ове регије и херојско страдање 4.000 бораца Војске Републике Српске.

Он је напоменуо да је ово једна од најтежих битака у одбрамбено-отаџбинском рату по конфигурацији терена и по самој структури становништва у граду Сарајеву.

Према његовим ријечима, овај простор је био тежак за одбрану, јер је погинуо сваки пети борац ВРС, што даје за право овоме народу да се са поносом и достојанством сјећа погинулих бораца.

Савановић је напоменуо да Влада Републике Српске чини све да се ствари побољшају за борачку популацију, али је свјесна да треба више да ове категорије добију статус какав заслужују.

Министар Савановић захвалио је у име Владе Републике Српске породицама погинулих бораца, ратним војним инвалидима и демобилисаним борцима, а у наредном периоду, како је рекао, биће учињено све на побољшању њиховог стандарда, запошљавању и рјешавању стамбених питања.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић рекао је да се Сарајевско-романијски корпус као оперативни састав ВРС налазио у најтежој оперативној позицији од свих корпуса ВРС.

Он је истакао да је тај корпус против себе имао директно Први корпус такозване Армије БиХ, састављен од три дивизије, који је био три пута бројчано јачи, 81. дивизију из Горажда и друге јединице.

„Ово је подвиг над подвизима, у таквим условима водити борбу, сачувати сваки педаљ српске земље и народ од масовног страдања, што ће историја памтити и на правичан начин вредновати“, истакао је Савчић.

Према његовим ријечима, српски јунаци, који су дали све што су могли, сву своју снагу, своје животе, дијелове свог тијела и своју крв немају данас оно што су борбом заслужили и стварањем Републике Српске.

„Због њихових жртава и укупне борбе, ми као борци имамо право да кажемо и са чиме јесмо и са чиме нисмо задовољни“, рекао је Савчић.

Он је подсјетио да борци нису задовољни због великог броја незапослених демобилисаних бораца који живе испод људског достојанства, незадовољавајућег степена запошљавања дјеце погинулих бораца, лошег статуса ратних војних инвалида, као и статуса Борачке организације, што се мора промијенити.

Савчић је напоменуо да се не може дозволити да Борачка организација буде у том статусу као и удружења која нису учествовала у рату.

„Сви нивои власти у Републици Српској требало би да правилно схвате положај и потребу бриге о борцима, јер ово није само питање данашњице већ и будућности“, поручио је Савчић.

На овом Војничком спомен-гробљу на Сокоцу сахрањено је 947 погинулих бораца у одбрамбено-отаџбинском рату, а на унутрашњим зидовима Манастира Светог великомученика Георгија на Равној Романији уписано је 4.000 имена погинулих и умрлих бораца са простора регије.

У овом манастиру данас је служен парастос за погинуле борце и прочитана њихова имена.

Снаге такозване Армије БиХ су у зору, 16. јуна 1995. године, почеле свеопшти напад на положаје Сарајевско-романијског корпуса ВРС. Непријатељских војника било је многоструко више, али су српски борци уз надчовјечанске напоре и херојство, одбранили народ, територију и слободу.

Већина територије одбрањене у јунској офанзиви, послије потписивања Дејтонског споразума припала је Федерацији БиХ.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

20 година егзодуса Срба из Сарајева: Жртва за Српску

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: