arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Sjetimo se 7. februara 1942.

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2014/plakat-motike-final.jpg

U zločinu 7. februara 1942. ustaše su u banjalučkim selima Drakulić, Šargovac, Motike i rudniku Rakovac pobile Srbe sjekirama, noževima i „srbomlatom“, bez ijednog ispaljenog metka. Među 2298 žrtava je bilo i 551 dijete od kojih je 52 učenika iz Osnovne škole u tadašnjem Šargovcu.

Pokolj u banjalučkim selima organizovao je ustaški komandant za tzv. „Hrvatsku Krajinu“, Viktor Gutić, a predvodio ga je župnik banjalučkog samostana Petrićevac fra Miroslav Majstorović Filipović, koji je poslije tog zločina postao komandant Jasenovačkih logora i prozvan „fra dijavolo“.

Potomci i poštovaoci žrtava i ove godine obilježavaju taj događaj. Pored parastosa i komemorativnog skupa održanog u nedjelju, 2. februara u Drakuliću, u petak, 7. februara 2014. u Osnovnoj školi “Đura Jakšić“u Srpskom Milanovcu obilježava se 72-ogodišnjica stradanja 52 učenika škole. Sa početkom u 10 časova, prekinuće se tišina uspomenom i sjećanjem na djecu žrtve strašnog zločina. Na ovom mjestu 2012. godine podignuta je i osveštana spomen-ploča.

Otkrivanje spomen ploče 2012. godine

Istog dana u prostorijama mjesne zajednice u Motikama, u 14 časova, biće otvorena izložbena postavka – MOTIKE , NE ZABORAVIMO – Pokolj Srba u selima Drakulić, Motike i Šargovac 7. februara 1942. Izložba će biti otvorena od 7. do 27. februara 2014. 

O ovim zločinima genocida možete čitati i u knjizi Lazara Lukajića „ Fratri i ustaše kolju“.

 

Vezane vijesti:

Drakulić, Šargovac i Motike

 

NAJNOVIJE VIJESTI

Dara Banović

Dara Banović, iz sela Veliko Palančište, opština Prijedor, Republika Srpska, je živi svjedok

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​