fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Шеховац: Борци не могу заборавити погинуле саборце

Предсједник Предсједништва Борачке организације „Илиџански борац“ из Источне Илиџе Горан Шеховац изјавио је данас да ниједан преживјели борац, којем су гинули и на рукама умирали саборци, никада не може да заборави ратне страхоте кроз које су прошли.

Данашње обиљежавање Дана одбране Илиџе је започело парастосом за погинуле и умрле борце у Цркви Светог Саве у Блажују, гдје су се борци окупљали прије и у току борбених дејстава, након чега је одржан парастос и положени вијенци на споменик у насељу Добриња четири
Илиџа – парастос Фото: СРНА

„Као мушкарац и борац, увијек заплачем. Сјећања на нашу настрадалу браћу и другове и данас су свјежа и сваки борац ће заплакати“, рекао је Шеховац новинарима на обиљежавању Дана одбране Илиџе – 22. априла и 14. маја 1992. године када су припадници такозване Армије БиХ извршили први, односно други напад на Илиџу.

У нападу 22. априла 1992. године погинуло је 13 становника Илиџе, а осам је отето из транспортера на аеродромској писти, за шта ни до данас нико није одговарао.

На подручју општине Илиџа погинула су 1.054 борца, од којих 560 припадника Илиџанске бригаде која је бранила своју територију од напада из правца Сарајева, Храснице и Игмана.

Илиџанска бригада била је бастион Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске и дала је огроман допринос у стварању Републике Српске.

Шеховац је подсјетио да је „Илиџански борац“ протеклих дана, у склопу обиљежавања ове манифестације, организовао округли сто, те разне спортске и културне манифестације, као и историјске часове које је похађало око 1.000 основаца.

„За породице погинулих и ученике основних школа организовали смо и посјете гробљу Мали зејтинлик и манастиру Соколица на Сокоцу, а данас смо организовали полагање вијенаца на споменик подигнут у част 48 погинулих бораца Оклопног батаљона Прве сарајевске бригаде, који је имао велики значај у одбрани српске Илиџе“, нагласио је Шеховац.

Данашње обиљежавање Дана одбране Илиџе је започело парастосом за погинуле и умрле борце у Цркви Светог Саве у Блажују, гдје су се борци окупљали прије и у току борбених дејстава, након чега је одржан парастос и положени вијенци на споменик у насељу Добриња четири.

У име предсједника Републике Српске Милорада Додика, вијенац је положио његов изасланик Марко Видаковић. Почаст су одали и припадници Трећег пјешадијског пука Војске Републике Српске, Борачке организације „Илиџански борац“, представници града Источно Сарајево, начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић, ветерани Корпуске полиције и Удружења „Бели вукови“.

„Овогодишње обиљежавање тада најкритичнијих дана за општину, вечерас ће бити затворено духовном академијом током које ће бити додијељене награде и признања људима који подржавају ову манифестацију да се не заборави српска Илиџа, да не падамо на лажи муслимана који сада славе дане одбране Илиџе, а нису држали ни 20 одсто територије. Ми смо са Илиџе изашли својом вољом да нам буде јача Република Српска. Док је Српског Сарајева и Илиџе, Република Српска ће да живи“, поручио је Шеховац.

Присутним на академији вечерас ће се обратити бивши члан Команде Илиџанске бригаде Драган Кулина и бивши командант Специјалне јединице Бато Тешић.

У склопу академије, у Културном центру Источно Ново Сарајево од вечерас па до 28. маја биће отворен мали ратни музеј који ће приказати ратни пут Војне полиције Сарајевско–романијског корпуса и Илиџанске бригаде.

Овом приликом, Шеховац је навео да је од начелника општине Источна Илиџа добио обећање да ће у наредном периоду у буџету планирати новчана средства за наставак градње централног споменика погинулим борцима на Вељинама.

„Централни споменик, који смо почели правити на Вељинама, је велики пројекат и локална заједница га не може сама изнијети. Имамо обећање начелника општине да ће планирати у буџету 180.000 КМ да га физички затворимо. Ми планирамо да са Српском православном црквом организујемо и донаторско вече како би затворили финансијску конструкцију за његову изградњу“, каже Шеховац.

Он наглашава да ће „Илиџански борац“ предложити да се у Источном Сарајеву изгради и централни ратни музеј Сарајевско-романијске регије који ће приказати истину о дешавањима у протеклом рату и тако парирати федералном Сарајеву које, како каже, пропагира неистину.

„Ми ћемо предложити да пројекат, заједно са свим локалним заједницама, иде испред Владе Републике Српске. Мислим да нам је у интересу да докажемо истину, да наша дјеца знају шта се стварно десило“, додао је Шеховац.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Обиљежене 22 године од страдања 22 српска војника у мјесту …

Обиљежавање дана одбране Илиџе | Јадовно 1941.

ПОМЕН ЗА ПОГИНУЛЕ ИЛИЏАНСКЕ ГАРДИСТЕ | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: