fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

САВИЋ : АРХИВА ХВО-а ПРЕМЈЕШТЕНА У ЗАГРЕБ !

srna2.jpgБАЊАЛУКА, 24.МАЈА /СРНА/ – Републички центар за истраживање ратних злочина располаже незваничним информациjама да jе ратна архива ХВО-а из Федерациjе БиХ измjештена у Загреб, што ствара потешкоће у документовању ратних злочина коjи су починили припадници ХВО-а у БиХ, упозорава замjеник директора овог центра Цвjетко Савић.

„Питам се шта би се десило да jе Република Српска архиву Воjске Српске, коjа се тренутно налази у бањалучкоj касарни `Козара`, премjестила у Београд“ – истиче Савић за Срну.

 

Архив Федерациjе БиХ jе, на основу закључка федералне владе из 2006.године, преузео наjвећи дио архиве Воjске Федерациjе БиХ , а Савић напомиње да jедино Српска, упркос броjним настоjањима, jош увиjек ниjе успиjела да под своjе окриље врати архиву Воjске Републике Српске коjа се налази под надлежношћу Министарства одбране БиХ.

 

Сличан закључак дониjела и Влада Српске 18.1.2007.године , у коме наводи да се архива Воjске Српске и други материjал настао у периоду од 4.4.1992. до 31.12.2005.године предаjе на чување Архиву Републике Српске. Али таj закључак никада ниjе испоштовало Министарство одбране БиХ.

 

Савић каже да су процедуре код Министарства одбране БиХ за изузимање докумената архива Воjске Српске веома компликоване и споре.

 

„То за посљедицу може имати успоравање рада тимова адвоката одбране Радована Караџића и Ратка Младића пред Хашким трибуналом коjима jе ова архива неопходна, а што се, са друге стране, може оквалификовати на начин да институциjе БиХ у поjединим сегментима не сарађуjу са Хашким трибуналом“, упозорава Савић.

 

Влада Републике Српске jе од 2006.године до сада на разне начине покушавала да риjеши питање архиве Воjске Српске.

 

Први покушаj jе био споразум о коначном располагању свим правима и обавезама на покретноj имовини коjа ће и даље служити за потребе одбране, коjег су 5.7.2006.године у Добоjу потписали предсjедници Владе Српске и Федерациjе БиХ и предсjедаваjући Савjета министара БиХ.

 

Савић обjашњава да jе тим споразумом дефинисано да су архива , списи и други документи, као и остала покретна имовина, изузети из овог споразума и да ће њихов статус бити регулисан посебним споразумом, што jе подразумиjевало да се сачини нови споразум или анекс постоjећег споразума.

 

Он jе нагласио да jе Влада Српске, у складу са поменутим споразумом, 8.3.2012.године дониjела рjешење коjим даjе сагласност на анекс споразума о коначном располагању свим правима и обавезама на покретноj имовини коjа ће даље служити за потребе одбране.

 

„Таj анекс споразума подразумиjева да се архива, списи и други документи приjашње Воjске Федерациjе БиХ и Воjске Српске, вођени у периоду од 4.4.1992. до 31.12.2005.године, осим персоналне евиденциjе запослених, предаjу Влади Федерациjе БиХ и Влади Српске“, нагласио jе Савић.

 

Овим анексом споразума такође jе дефинисано да ће Влада Федерациjе БиХ и Влада Републике Српске чување и коришћење архивске грађе вршити у складу са важећим законима о архивскоj грађи.

 

Истим рjешењем Влада Српске овластила jе премиjера Александра Џомбића да потпише анекс споразума о коначном располагању свим правима и обавезама на покретноj имовини коjа ће даље служити за потребе одбране.

 

Републички центар добио jе задатак да ово рjешење и анекс споразума достави Влади Федерациjе БиХ, Савjету министара БиХ и Министарству одбране БиХ, чиме jе започета процедура да исту одлуку донесу и Влада Федерациjе БиХ и Савjет министара БиХ и да се потпише анекс споразума како би архива Воjске Републике Српске коначно прешла у Архив Српске.

 

Савић каже да jе садашњем Министарству одбране БиХ и ОС БиХ архива Воjске Српске – непотребна, jер се она односи на период приjе њиховог формирања, али да ниjе оптимиста да ће Влада Федерациjе БиХ потписати поменути анекс споразума.

 

„Мислим да jе некоме стало да се архива Воjске Републике Српске користи на овако успорен начин као и до сада , што у великоj мjери наноси штету тимовима одбране Радована Караџића и Ратка Младића пред Хашким трибуналом“, истиче Савић.

 

Он jе увjерен да постоjи jедан вид опструкциjе Министарства одбране БиХ према тимовима одбране генерала Ратка Младића и Радована Караџића, коjима се не дозвољава приступ одређеним документима како би се успорила и онемогућила њихова одбрана.

 

„Уколико Министарство одбране БиХ не буде достављало потребну документациjу, тимови одбране Караџића и Младића могу затражити од Хашког суда обавезуjући налог према БиХ коjим се налаже Предсjедништву БиуХ да испуњава сарадњу са Трибуналом у смислу достављања архиве“, истакао jе Савић.

 

Архиву Воjске Српске у периоду након рата прегледавали су истражиоци Хашког трибунала и скенирали документациjу коjа им jе била потребна за одређене поступке или за своjу архиву.

 

Према његовим риjечима, у касарни „Козара“ у надлежности команде 6.Пjешадиjске бригаде ОС БиХ налази се архива Воjске Српске, коjа jе настала у периоду од 4.4.1992.до 31.12. 2005.године, а коjа садржи на хиљаде докумената коjи се односе на борбена деjства jединица од формирања Воjске Српске до краjа 2005.године.

 

„Ту се налази архива Главног штаба , команди корпуса, ваздухопловства и бригада Воjске Српске, а наjзначаjниjе су одређене наредбе , планови деjстава , карте , заповиjести и наређења“, истакао jе Савић.

Разговарао : Миломир САВИЋ

 

Извор: срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: