arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Савановић и Николић у Бањалуци положили вијенце

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић и генерални конзул Србије у Бањалуци Владимир Николић данас су на бањалучком гробљу „Свети Пантелија“ положили вијенац код Споменика жртвама велеиздајничког процеса, поводом обиљежавања Дана примирја у Првом свјетском рату.

Бањалука: Полагање вијенаца Фото: РТРС
Бањалука: Полагање вијенаца Фото: РТРС

Савановић је истакао да се данас одаје почаст свима који су у Првом свјетском рату дали живот за отаџбину и слободу.

„У Првом свјетском рату српски народ је имао огромне губитке. Српски народ и у миру мора бити јединствен у борби за слободу и отаџбину“, рекао је новинарима Савановић.

Николић је нагласио да је данас одата почаст свим жртвама које је Србија дала у Првом свјетском рату.

„Знамо какву је голготу српски народ прошао у Првом свјетском рату и због тога је једна порука битна – само да рата не буде“, рекао је Николић.

Вијенце су положили и представници Града Бањалука, те Удружења потомака и поштовалаца српских добровољаца.

Дан примирја у Првом свјетском рату сматра се даном капитулације Њемачке у Великом рату 11. новембра 1918. године.

Tог дана силе Антанте потписале су примирје са Њемачком, након тајних преговора, у једном жељезничком вагону на прузи у шуми Компијењ, у Француској.

Услови из тог документа које је углавном саставио француски маршал и врховни командант савезничких војски Фердинанд Фош, били су прекид непријатељстава, повлачење њемачких трупа иза граница, неуништавање инфраструктуре, размјена заробљеника, обећање репарација, уништавање њемачких ратних бродова и подморница, као и услови током примирја.

Примирје, које је потписано 11. новембра, било је на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.

Дан примирја у Првом свјетском рату обиљежава се као државни празник.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Дан примирја у Првом свјетском рату

Мурал посвећен војводи Степи Степановићу

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Добри мој!

Кажеш „Не желим тамо да идем. Отерали су ме. Нас су отерали. Нећу

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.

Донирате путем PayPal-a, кредитне
или дебитне картице​