fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Романијске бригаде имале славан пут и велике заслуге

 Прва пјешадијска и Друга романијска моторизована бригада учествовале су на свим ратиштима, а кроз њихове редове прошло је око 23.000 бораца, од којих је 1.100 уградило своје животе у темеље Српске, речено је приликом обиљежавања 21. маја – Дана ових једница Војске Републике Српске.

Соколац - Дан Романијских бригада - полагање вијенаца Фото: СРНА
Соколац – Дан Романијских бригада – полагање вијенаца Фото: СРНА

Предсједник Борачке организације општине Соколац Миладин Гашевић рекао је новинарима да је са подручја ове локалне заједнице погинуло 286 српских бораца на ратиштима широм Српске и да има више од 350 ратних војних инвалида.

Он је нагласио да је задатак Општинске борачке организације да у наредном периоду додатно помогне код запошљавања демобилисаних бораца и у рјешавању питања пензионисања оних који због ратних дешавања нису стекли услове за то.

Начелник општине Соколац Милован Бјелица рекао је новинарима да ова локална управа од првог ратног дана води рачуна о борачкој популацији рјешавањем свих битних питања, почевши од стамбених до оживљавања привреде и отварања радних мјеста.

Бјелица је рекао да на подручју Сокоца има још седморо-осморо дјеце погинулих бораца која траже посао и највећим дијелом се то рјешава посредством општине.

Он је нагласо да је општина Соколац једна од три у Српској која по основу додатних права бораца и редовног рада општинске Борачке организације годишње издваја готово 300.000 КМ.

Жељко Шука, командир Атомско-биолошко-хемијске одбране /АБХО/ вода у Другој романијској бригади у минулом рату, по струци машински техничар, који се 11 година налази на евиденцији назапослених, рекао је да вјерује да ће се заједница једног дана више побринути о њему и његовим саборцима који заслужују више.

„Моја фирма је затворена, као и многе друге на овим просторима, али, захваљујући стеченом искуству у области одржавања машина и електроинсталације, сналазим се како знам и зарађујем за породицу“, рекао је Шука.

Он је истакао да обиљежавањем Дана романијских бригада треба његовати традицију минулог рата јер је добро да се овом приликом састане са саборцима и евоцира успомене на ратне дане, сва лијепа и тужна дешавања.

Ратни члан команде Друге романијске моторизоване бригаде Деливоје Тошић рекао је да је ова јединица формирана 21. маја 1992. од припадника некадашње територијалне одбране и дијела војске и официра који су тада избјегли из Зенице.

Он је потсјетио да је први командант ове бригаде био мајор Вељко Босанац, а потом тадашњи потпуковник Радислав Крстић.

„Ова бригада је у почетку имала зону одговорности на подручју Сокоца, Пала, Старог града, Округлице, Нишића и Хан Пијеска и бројала је седам пјешадијских батаљона, оклопно-мехганизовани и позадински батаљон и приштапске јединице и бројала око 7.000 бораца“, истакао је Тошић.

Тошић је нагласио да је ова јединица имала славан пут, велике заслуге и да је допринијела да први пут на подручју Сокоца није било цивилних жртава рата, изузев неколико лица у почетку, до консолидовања њених редова.

Прва романијска пјешадијска бригада одликована је Медаљом Петра Мркоњића, а Друга романијска Орденом Немањића.

Након служења парастоса у цркви Светог пророка Илије делегације бораца и старјешина Прве пјешадијске и Друге моторизоване бригаде, делегације Борачке организације општине Соколац и организације Илиџански борац, те града Источно Сарајево и општине Соколац, положиле су вијенце на централни споменик на Сокоцу на коме су уписана имена 1.250 бораца погинулих у минулом рату на Сарајевско-романијској регији, те посјетили спомен-собу у градском насељу.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: