fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПУ Приједор поднијела извјештај за злочине у сплитској Лори

Полицијска управа Приједор, Тужилаштву БиХ, поднијела је извјештај против дванаест лица за кривична дјела почињена у сплитском логору Лора, од маја 1995. до августа 1997. године.

Осумњичени се терете за ратни злочин против ратних заробљеника и неоправдано одгађање повратка ратних заробљеника.

За злочине у Лори, како незванично сазнајемо терете се Мате Лаушић генерал – пуковник Хрватске војске и Мирослав Бузов, командант овог логора.

Против десет лица, припадника ХОС-а поднесен је извјештај за кривично дјело ратни злочин против ратних заробљеника.

Међу њима су како сазнајемо управник логора Лора Томислав Дујић и још девет чувара,

„Осумњичена лица се терете да су у временском периоду од прве половине маја 1995. године до августа 1997. године, на подручју града Сплит, Република Хрватска, починила кривична дјела над 26 ратних заробљеника.

26 заробљеника за вријеме боравка у Лори били су изложени континуираном и системском иживљавању нечовјечном и суровом премлаћивању, те наношењу физичких повреда и психичке боли.

Већи дио ратних заробљеника незаконито је држан до августа 1997. године.

Оштећена лица заробљена су за вријеме акције Бљесак и пада општине Грахово. Незванично, међу њима су и лица из Новог Града, Козарске Дубице и Теслића.

„Лора је као логор, а Хрвати су га називали као коначиште за ратне заробљенике што је више упућивало на мотел, него на један логор који је био и најдужи по трајању и најгори по методама мучења које су тамо примјењиване“, истакао је Саво Штрбац, предсједник Документационо информационог центра Веритас.

О злогласној Лори свједочили су многи заробљеници. Иако не сви, у истим правним поступцима, њихове приче о мучењу су готово идентичне.

„Сваких пола сата они су долазили, па дођу са ратишта, попили, па онда не гледају гдје те туку. Скидали су нас голе“, прича Милорад Оро, бивши заробљеник логора Лора.

Нови извјештај за почињен ратни злочин даје наду да ће одговорни изаћи пред лице правде, поручују из центра Веритас. Сада је кажу, потез на Тужилаштву БиХ.

„Надам се да ће Тужилаштво БиХ прикупити све потребне материјалне и персоналне доказе, који постоје на подручју БиХ и да ће све то прослиједити надлежним правосудним органима у Хрватској, те да ће то заиста уродити једном квалитетном оптужницом“, навео је Штрбац.

Ово је за Тужилаштво БиХ изводљиво сматрају у Веритасу, позивајући се на споразуме о сарадњи на прогону ратних злочина између БиХ и Хрватске, те Хрватске и Србије.

У Тужилаштву БиХ данас без коментара.

Извор:РТРС

Везане вијести:

26. година од оснивања хрватског логора Лора у Сплиту

Бојан Весовић (1973-1992) страдање припадника ЈНА у концентрационом логору Лора у Сплиту

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: