PRVI OKRUGLI STO „GARAVICE 1941“
Zbornik saopštenja, svjedočenja i dokumenata
RIJEČ UREDNIKA
„Ono što nije zapisano
Kao da se nije ni dogodilo“
(Ivo Andrić)
Građu za ovaj Zbornik valjalo je sakupljati iz više izvora i sa više strana.
Iz arhiva, muzeja, sjećanja preživjelih svjedoka…
Do sada se u nekoliko knjiga, koje su nam dostupne, Garavice samo spominju.
A izgrađeno je spomen područje na Garavicama koje ne svjedoči.
Iako je arhitektonski i građevinski oblikovano i uređeno kao jedinstvena memorijalna spomen cjelina, obuhvata područje od 149.479 kvadratnih metara, postavljena grupa velikih umjetničkih spomen skulptura iz kamena bihacita podignut spomenik, oblikovan od velike kamene gromade i ploče sa tekstom, na njemu se ne može utvrditi ko je žrtva, a ko krvnik, ko zapovijedi ubijanje i ko biše ubice, u čemu bi krvinja žrtvama, kad je ubijanje počelo i kad je okončano, gdje su ostaci žrtava…
Garavice nisu uređene na onaj način kako one to zaslužuju, niti je do ovog trenutka bilo knjige koja zaslužuje posebno izdanje.
A Garavice to zaista zaslužuju.
Narod sa ovih prostora ne spada u onaj sretni narod kojeg zaobiđe rat. Čim se desi bilo kakav „potres“ hvatamo se oružja.
Nema generacije koja živi u djedovoj i očevoj kući, nema prsotora gdje jedno krvoproliće ne sustiže drugo.
Učinimo ih takvim, da budu sjet, opomena i učilište.
Neka budu mjesto na kojem ćemo se moliti za oprost, neka budu mjesto gdje ćemo učiniti da nevine žrtve ne zaboravimo, gdje ćemo se moliti da se više nigdje i nikada ne ponovi.
Najveću građu koju smo koristili za ovaj Zbornik dao je istoričar Branko J. Bokan u svojoj knjizi „Genocid nad Srbima Bosanske Krajine 1941-1945“, zatim istoričari Jovan Mirković, Zdravko Dizdar, Milan Vukmanović i Slavko Odić u knjigama „Bihać u novijoj istoriji 1918-1945“ tom-1 i tom-2, Vladimir Dedijer u svom ratnom dnevniku i drugi građani grada Bihaća koji su na ovu temu govorili i pisali, kako u knjizi „Bihać u novijoj istoriji“ tako i u knjizi „Podgrmeč u NOB-u, knjiga prva.
Poseban, ogroman i autentičan doprinos sadržaju ove knjige dali su preživjeli svjedoci koji su svojom dječijom hrabrošću i božijom pomoći ostali živi, sve svojim okom vidjeli i smogli snage da nam zbog istine nešto o tome kažu.
Prema tome, ovaj Zbornik je sačinjen isključivo od tekstova koji se već nalazi u navedenim knjigama, a odnosi se na Garavice i od zvaničnih izjava preživjelih svjedoka.
Ali, sve što je rečeno u ovom Zborniku, može se reći da je to samo mali dio istine i zla koji se u to vrijeme dogodio na Garavicama.
Učinili smo sve da kod navođenja tekstova iz navedene literature u Zbornik ne dođe do bilo kakvih tehničkih grešaka.
Zato smo se opredjelili da sva dokumentaciona osnova koja je korištena za izradu ovog Zbornika, bude jednako arhivirana kao Zbornik i bude njegov sastavni dio.
Vjerujem da će entuzijaste, istoričari i drugi stručnjaci u permanentnom istraživanju na vidjelo iznijeti i druge dokaze i elemente koji se odnosi na Garavice, to potvrditi naučnim skupovima i svojim tekstom dopuniti stranice ovog Zbornika.
Možda ni mi u toku pripreme Zbornika nismo mogli doći do svog materijala o Garavicama iz više razloga, a možda ponajviše zato, što se određeni dio ovog materijala nalazi u državama koje su bile u sastavu bivše Jugoslavije.
Zbog objektivnih procedura u njegovom prikupljanju, do takvih materijala i dokaza nije jednostavno doći.
Nadamo se, kad su „Garavice 1941“ u pitanju, da se neće stati samo na ovom urađenom poslu, i molimo čitaoce da uvaže da je ovo ipak prvi rukopis kompletne knjige o Garavicama.
Branko Vukadinović
Izdavači Zavičajno udruženje „Una“ Banja Luka i Trivunija line“ d.o.o. Banja LukaZa izdavača: Boško Stoisavljević i Vojin TrivunovićGlavni urednik: Branko Vukadinović Izvršni urednik: |
Redakcioni odbor: Branko Vukadinović, Željko Lakić, Ljiljana Orešković, Branka ĆuićLektor: Ranko PavlovićPrevod na engleski: Duško Popović Fotografije: |
|
PRVI OKRUGLI STO „GARAVICE 1941“ Zbornik saopštenja, svjedočenja i dokumenataAcrobat PDF dokument, 5.13MB
|