Hvala udruženju Jadovno 1941. i Muzeju žrtava genocida u Beogradu što ste mi omogućili da saznam gde su i kada nastradali moj pradeda sa bratom i sinovima. Uvek me je to mučilo!

Piše: Maša Živković
Sve što smo o njima znali do juče je da su bili odvedeni iz kuće u Šantićevoj 14 u Mostaru 1941.
Ali sada znamo gde su odvedeni i ubijeni, čak i pod kojim brojem su zavedeni bili u logoru Jadovno.
Moj pradeda Milan (Ilija) Gačić bio je uspešan građevinski preduzimač i gradio je ogradu oko pravoslavne crkve u Mostaru, kao i vilu Gradića koja je kasnije postala Titova vila. Imao je veliko imanje u centru Mostara koje nam je Hrvatska država otela u zadnjem ratu ali smo uspeli posle 30 godina na sudu protiv Hrvatske države da povratimo vlasništvo.
Njegov brat Mihajlo – radnik na železnici i sinovi Desimir (arhitekta) i Ljubomir (geodet), odvedeni su istog dana. Po datumima smrti bi se reklo da su ubili prvo sinove, a njega mesec dana kasnije.
Najmlađi sin Žarko (arhitekta) koji je uspeo da pobegne na Neretvu kad su došli po njih, nastradao je posle rata 1947. kada je išao na otvaranje mosta u Čapljini na kojem je radio kao tehničar. Zvanično su se deca igrala kamenjem na pruzi pa je dresina na kojoj je bio iskočila iz šina i odletela u vazduh. Ja ipak sumnjam na ustašku diverziju.
Umro je par dana kasnije u bolnici u Mostaru dana 12. januara 1947. Tako je ubijen i poslednji muški član naše porodice Gačić!


Prabakin sestrić Mile Janjić je preživeo logor (ne znam koji). Bio je poznati violinista i pevač narodne muzike u Mostaru i Sarajevu. Ako iko zna za njegove potomke, značilo bi mi da se povežem sa njima.
Hvala vašem udruženju Jadovno 1941. i Muzeju žrtava genocida u Beogradu što ste mi omogućili da saznam gde su i kada nastradali moj pradeda sa bratom i sinovima.
Uvek me je to mučilo!
Zanimljiv podatak je da je moj brat Tibor Živković, rođen u Mostaru 1966, po nekima naš najbolji istoričar, tokom svog nažalost kratkog života, uspeo da sačuva istoriju srpskog naroda kao stručnjak za rani srednji vek i istoriju Srba, uprkos svim naporima da se naš narod, istorija i kultura sasvim izbriše! Prvi je govorio da smo starosedeoci Balkana i da slavenizacije nije bilo u pravom smislu te reci. To se danas potvrđuje DNK analizama. Hvala njemu i svakome ko našu istoriju zna, poštuje i čuva!