fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Промовисана књига о страдању Срба послије Другог свјетског рата

У Чајничу је промовисана књига „Страх од гуштера“ Драгана Ковачевића, која говори о страдању Срба на подручју Чајнича послије Другог свјетског рата.

У Чајничу је промовисана књига "Страх од гуштера" Драгана Ковачевића, која говори о страдању Срба на подручју Чајнича послије Другог свјетског рата.
Промоција књиге „Страх од гуштера“
Фото: СРНА

Аутор је објаснио да је у књизи писао о ономе шта је чуо од своје баке Јованке, која се цијели живот плашила униформи, а када су је питали због чега одговарала би „кога су змије уједале и гуштера се боји“.

„То је страшна прича. Прича оних који су спознали како је то бити `државни непријатељ`, `непријатељ револуције` и `комунистичког поретка`“, рекао је Ковачевић на синоћњој промоцији у Дому културе „Филип Вишњић“.

Рецензент књиге Бранка Малинић Чугаљ рекла је да Ковачевић није заборавио оно о чему су многи ћутали и ћуте.

Она је истакла да ову књигу доживљава као величанствени споменик и посебну молитву за покој напаћеној души баке Јованке, која је у дјечије срце засијала сјеме православља.

„Наш српски род нема развијену културу сјећања. Или смо заборавили злочине почињене над нама, или, ако памтимо, најчешће бисмо да се светимо, а зло не може бти побијеђено ако му се придружимо. Највећа освета злу је када га разобличимо, а души својој не наудимо“, каже Чугаљева.

Протојереј ставрофор из Чајнича Момир Васиљевић истакао је да су у књизи изнесена истинита свједочења о страдању невиних.

„Вјера и наша Православна црква нас уче да праштамо и да се молимо за наше непријатеље. Нажалост, сила Бога не моли, а Бог силу не воли, зато је добро да је Драган објавио истину о страдању Срба на подручју Чајнича послије Другог свјетског рата“, рекао је прота Васиљевић.

Промоцију је пратио богат културно-умјетнички програм, у којем је учествовало Српско пјевачко друштво „Слога“ из Сарајева и дјечији црквени хор „Красница“.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Сакрили масакр 6.000 Срба због братства и јединства

Обиљежено 75 година од усташког покоља више од 6.000 Срба

Војин Никитовић – заборављени јунак са пруге

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: