fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Промовисана издања Спомен подручја „Доња Градина“

Доња Градина, Република Српска
Доња Градина, Република Српска

На 60. Међународном београдском саjму књига данас jе представљена књига о преживjелим jасеновачким логорашима „Заборављени“ и научни часопис „Топола“, издања Јавне установе „Спомен-подручjе Доња Градина“.
Директор Секретариjата за вjере Републике Српске Драган Давидовић рекао jе да jе Доња Градина била наjвеће српско стратиште на коjем jе страдало око 340.000 људи, наjвише Срба, те Јевреjа и Рома.

„Не постоjи стратиште у историjи српског народа гдjе jе толико људи убиjено на jедном мjесту“, рекао jе Давидовић на промоциjи на штанду Републике Српске.

Он jе истакао да jе посебан значаj Доње Градине и у томе да jе распадом Југославиjе jедно од неколико великих мjеста страдања српског народа, коjа су остала под контролом жртава.

„Наша велика стратишта, логори у коjима смо страдавали, отишла су у руке злочинаца, а нама као народу, као жртвама, остало jе свега неколико и због тога им морамо дати велики значаj. У Хрватскоj jе Јасеновац стерилизован, док су остала мjеста великог српског страдања запуштена и необиљежена“, рекао jе Давидовић.

Историчар Жељко Вуjадиновић рекао jе да се књига „Заборављени“, чиjи су аутори Деjан Мотл и Ђорђе Миховиловић, односи на судбину посљедњих логораша Јасеновца.

„Послиjе 1945. године они нису имали пажњу коjа им jе припадала, а читаjући биографиjе могу да се виде тешке судбине поjединих логораша – преживjели су 1945. годину, као веома млади да би поjедини од њих трагично скончали на почетку рата 90-тих година“, рекао jе Вуjадиновић.

Један од аутора Деjан Мотл рекао jе Срни да jе у књизи први пут поброjано свих 169 преживjелих jасеновачких логораша.

Он jе истакао да су они до сада били заборављени од науке и да су се чак и њихова имена погрешно наводила, а када би се помињали по имену говорило се о свега четрдесетак људи.

Мотл jе рекао да jе намjера аутора била и да се дочара како су ти људи живjели приjе рата и напоменуо да су многи од њих умрли у сиромаштву без привилегиjа коjе би им припадале у неким другим земљама.

Главни и одговорни уредник научног часописа „Топола“ Тања Тулековић навела jе да jе часопис покренут поводом 70 година од обиљежавања пробоjа посљедње групе jасеновачких логораша, а намjера jе да се у њему jедном годишње обjављуjу резултати научних истраживања.

На промоциjи jе говорио и директор Спомен-подручjа „Доња Градина“ Милорад Буква.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: