fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Приказан филм „Живот бијељински Јевреја“

У библиотеци Епархије зворничко-тузланске данас је приказан филм „Живот бијељински Јевреја“ аутора ученика и професора Гимназије „Филип Вишњић“.

Главни историчар израелског Института за образовање, документовање и истраживање Холокауста "Шем олам" Гидеон Грајф присуствовао је данас у Бијељини пројекцији документарног филма "Живот бијељинских Јевреја.
Бијељина – Грајф на промоцији филма
Фото: СРНА

Филм је настао као резултат сарадње професора српског језика у бијељинској Гимназији Кармеле Ракић, која је прошле године боравила у Израелу као полазник школе за изучавање Холокауста и људи који су јој пружили могућност да прошири образовање у том погледу.

„Отуда идеја да са својим ђацима из Гимназије урадим филм о Јеврејима, који су живјели у овом граду, о њиховом животу. Истраживали смо шта су то ти људи у овом граду стварали, какав траг су иза себе оставили, све оно лијепо што је остало иза њих, а не начин на који су страдали“, рекла је Ракићева новинарима.

Ракићева, која је урадила режију и сценарио за овај филм, каже да су ученици понијели велики дио одговорности – бавили су се режијом, музиком, монтажом и оним сегментима, који су њима интересантни.

Филм, између осталог, приказује и чињеницу да је највећи дио ужег градског језгра заправо јеврејска оставштина – трговине и куће, које су национализоване након Другог свјетског рата и данас имају сасвим другу функцију – кафићи, канцеларије општине….

„Идеја професора и ученика била је да град исприча своју причу, како бисмо научили нешто о људима веома важним за образовање, културу и многе друге сегменте живота. Имали су Јевреји веома богат културни и духовни живот у овом граду“, рекла је Ракићева.

Она је истакла да је бијељински Музеј дао велики допринос да филм угледа свјетло дана, а све остало је дјело професора и ученика, који су прикупљали информације сачуване у приватним колекцијама неких породица.

Посебно занимљивом Ракићева је истакла чињеницу да је први пут у овом филму објелодањено да је Бијељинац Ристо Ристић проглашен за Праведника међу народима 1994. године што је велико међународно признање.

У Бијељини је до Другог свјетског рата живјело три до четири стотине Јевреја, убијено их је више од 200, а тек 26 их је преживјело. Послије рата су се само неки вратили у Бијељину, али потом су и они са својим потомцима одселили.

Према званичним подацима, који се чувају у Музује „Семберије“ између 200 и 300 Јевреја из Бијељине побијено је махом у Јасеновцу.

Филм „Живот бијељински Јевреја“ приказан је у библиотеци Епархије зворничко- тузланске у Бијељини, гдје уз благослов епископа Фотија борави главни историчар израелског Института за образовање, документовање и истраживање Холокауста „Шем олам“ Гидеон Грајф – свјетски експерт за Холокауст.

„Гидеон је тренутно на студијском путовању и усавршавању у Србији, а на молбу Министарства иностраних послова Србије данас и сутра ми смо домаћини овом уваженом госту. Драго нам је због те чињенице, јер Црква настоји да његује културу сјећања према људима, који су страдали у прошлости“, рекао је новинарима Немања Ерак, библиотекар Епархије зворничко-тузланске.

Грајф, који је након пројекције филма одржао и предавањо о теми „Страдање Јевреја у 20. вијеку“ рекао је новинарима да је у Бијељини да би донекле била исправљена неправда „јер је историја Јевреја овдје готово заборављена“.

„Готово сам сигуран да, када бисмо могли да питамо неке Јевреје из овог филма шта би вољели да радимо, да би сви рекли – `говорите о нама`“, рекаo је Грајф.

Он је најавио да ће у децембру у Израелу бити организована велика изложба о страдању Јевреја.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Стручњак за холокауст у РС

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: