fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Премијерно приказан документарни филм „Споменко на вјечној стражи“

Документарни филм „Споменко на вјечној стражи“, посвећен најмлађем погинулом српском борцу Споменку Гостићу, премијерно је приказан у бањалучком мултиплексу „Палас“.

Миле Савић аутор филма Споменко на вјечној стражи
Миле Савић, аутор филма „Споменко на вјечној стражи“

Аутор филма Миле Савић рекао је новинарима да филм приказује ко је био Споменко Гостић и шта је урадио за српски народ, те да је задовољан реакцијом публике на филм који је снимљен након што се прије неколико година појавила идеја о томе.

Он је навео да је у плану да приказивање филма у свим градовима Републике Српске, у Србији и дијаспори, те да већ имају позиве да буде приказан и у Москви.

Савић је раније изјавио Срни да је циљ документарног филма „Споменко на вјечној стражи“ да лик најмлађег погинулог борца Војске Републике Српске и оно што је учинио за српски народ и отаџбину буду сачувани од заборава.

Он је напоменуо да су га Споменково херојство, поштење, преданост и љубав према свом народу инспирисали за снимање овог документарца.

Командант Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ Недељко Копуз рекао је новинарима да овај филм приказује историју на овим просторима и говори о младом хероју који је, иако млад, знао да препозна значај борбе у којој је, нажалост, погинуо.

„Таквих хероја је било доста и они говоре да је овдје било пуно страдања младих и недужних и да то не смијемо да заборавимо“, истакао је Копуз након премијере филма.

Премијери филма присуствовали су директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић, предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић, демобилисани борци Војске Републике Српске и грађани Бањалуке.

Петнаестогодишњи Споменко Гостић, који је одбио понуду да се склони од ратних страхота већ је са комшијама и пријатељима био борац Војске Републике Српске, погинуо је од гранате 20. марта 1993. године недалеко од свог села Јовићи на планини Озрен.

Филм је снимљен у сарадњи са Борачком организацијом Републике Српске, а претпремијерно је приказан 20. марта у добојском Центру за културу, поводом обиљежавања 23 године од Споменкове погибије.

Споменко Гостић сахрањен је на мјесном гробљу Горњи Улишњак, гдје почивају његова мајка и бака.

Предсједник Републике Српске одликовао га је орденом заслуга за народ.

Радио Телевизија Републике Српске

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: