fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Представљена монографија „Наша исповијест“ о страдању Срба

На Међународном сајму књига у Београду данас је представљена монографија „Наша исповијест“ Удружења жена жртава рата Републике Српске, која садржи 15 потресних животних прича жена које су преживјеле разне тортуре и насиље током рата у БиХ од 1992. до 1995. године.

Директор Представништва Републике Српске у Београду Млађен Цицовић и предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић на Међународном сајму књига у Београду на којем је представљена монографија "Наша исповјест" Удружења жена жртава рата Републике Српске
Београд – представљена монографија
„Наша исповијест“ Фото: СРНА

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић рекао је да током протеклог рата у БиХ убијено више од 2.800 Српкиња, 800 се водило као нестало, а трага се за још 315, док је више од 2.100 било изложено разним врстама тортуре и сексуалном насиљу.

Он каже да је до сада донесено само шест правоснажних пресуда и да су они који су проглашени кривим осуђени на укупно 46,5 година затвора, што говори о тренду правосуђа у БиХ у погледу осуде насиља над женама српске националности.

Предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић рекла је да је монографија настала као жеља да се свједочењем 15 жена из различитих мјеста у БиХ покаже да су и Српкиње биле жртве тортуре и цивилне жртве протеклог рата.

Она истиче да је ријеч о стравичним свједочењима и да ову монографију нико не треба да чита у једном даху јер је све то превише потресно.

Рајилићева је подсјетила присутне на своје горко искуство током рата и на страдање током 322 дана колико је провела у муслиманском затвору.

Један од приређивача монографије, професор на Факултету политичких наука у Бањалуци Александар Врањеш рекао је да су бројни разлози зашто се толико чекало да монографија „Наша исповијест“ угледа свјетло дана, а један од њих је међународни фактор, који је наметнуо неку врсту стереотипа о томе ко су били жртве, а ко кривци током протеклог рата.

Врањеш наводи да је други разлог то што је требало да прође неко вријеме да жене које су биле жртве схвате да о свему што им се дешавало треба да проговоре, а до 2013. године није било ни одговарајућег удружења које би их окупило.

Он је рекао да сваку исповијест у монографији прати увод о томе шта се дешавало у то вријеме у БиХ, како би се, прије свега, страна јавност на најбољи начин упознала о чињеницама.

Директор Представништва Републике Српске у Београду Млађен Цицовић рекао је да су бројне институције и појединци помогли да монографија угледа свјетло дана, али да највећа захвалност припада женама које су дале 15 свједочења о својим страдањима и које су из тих тортура изашле још јаче.

Монографија је плод сарадње влада Републике Српске и Србије. Књига је штампана на енглеском и српском језику, а представљена је у Њујорку и Вашингтону.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Монографија „Наша исповијест“ докуменат којим се потискује лаж

Удружење жена жртава рата – Монографија „Наша исповијест …

Њујорк: Промовисана монографија „Наша исповијест“ | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: