fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Последњи преживели логораш Матхаузена: Плакао сам као дете

Душан Стојиљковић, последњи преживели логораш Концентрционог логора Маутхаузен говорио је данас на промоцији неколико књига о сликару Милошу Бајићу, такође логорашу у Матхаузену и о самом логору.

(Фото ЕПА /CHRISTIAN BRUNA)
(Фото ЕПА /CHRISTIAN BRUNA)

На конференцији за медије у београдској Комбанк дворани представљене су књиге „Монографија Милоша Бајића” Саве Степанова, „КЛ Маутхаузен, повратак непожељан” Љубомира Зечевића и Тамаре Ћирић Даниловић, још једна монографија Милоша Бајића ауторке Љубице Бубе Миљковић у издању Народног музеја Србије и књига „Зашто се нисте убили” Виктора Франкла.

Милош Бајић је у току Другог светског рата био одведен у злогласни нацистички логор Маутхаузен и о његовом животу и раду снимљен је филм „Линија живота” редитеља Дарка Бајића чија је премијера заказана за 8. мај на међународном фестивалу документарног филма „Белдокос” , преноси Танјуг.

Стојиљковић је је један од јунака филма и књижевни преводилац и публициста.

За њега нема дилеме да је филм „Линија живота” изузетно дело које ће коначно осветлити истину о дешавањима у КЛ Матхаузен и начинима превазилажења тих страхота.

„Американци су послали хиљаду и сто тона материјала о логору у САД пре суђења злочинцима који су тамо доводили људе у смрт. Такође први истраживач Матхаузена у Чехословачкој је наишао на 500 тона материјала о логору али аустријске власти нису имале пара да то пренесу код себе” казао је Стојиљковић и нагласио да је Матхаузен стравичан логор.

 Осуђеници из више од 30 нација су били у логору Матхаузен (Фото ЕПА / RUBRA)
Осуђеници из више од 30 нација су били у логору Матхаузен (Фото ЕПА / RUBRA)

„Људи су довођени у тај логор са свих страна. Осуђеници из више од 30 нација су били у логору. Мој логорашки број је био 107032. На рукама ми је умро друг из бањичког логора и последње реч на уснама му је била мама. Држао сам га у наручју појео његов последњи залогај. Плакао сам тада као дете” казао је Стојиљковић.

Према његовим речима 61 злочинац је изведен на суђење због недела у Матхаузену, а од њих је 49 осуђено на смрт вешањем, а остали су помиловани.

„Судија је према сопственом признању на суђењу спровео крсташки рат према нацистичким бандитима. У историји холокауста Матхаузен спада у најстрашније логоре” казао је Стојиљковић

Он је подсетио да је у нашим Јајинцима била кућа у којој је била команда за ископавање лешева.

„Она је организовала ископавање у Јајинцима, Панчеву и Нишу. У Београду се завршио холокауст” казао је Стојиљковић.

Извор: ПОЛИТИКА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: