fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Помен за недужне цивиле страдале прије 74 године

У Великом Паланчишту код Приједора данас је, као знак сјећања на 367 цивила страдалих прије 74 године у овом селу, одржан традиционални народни збор на гробљу жртава фашистичког терора Пухарине.

У Великом Паланчишту код Приједора данас је, као знак сјећања на 367 цивила страдалих прије 74 године у овом селу, одржан традиционални народни збор на гробљу жртава фашистичког терора Пухарине
Сјећање на страдале цивиe
Фото: СРНА

Делегације градске управе и градске организације СУБНОР-а, те градских борачких организација минулог рата положиле су вијенце на спомен-костурницу и евоцирале успомене на те догађаје у ноћи 22. и 23. октобра 1942. године.

Предсједник градске организације СУБНОР-а Вељко Родић рекао је да је тада била друга офанзива непријатељске војске на Козари.

„Усташе су без употријебљеног ватреног оружја, ножевима, сјекирама, маљевима и вјешањем убиле 367 становника, међу којима је било 226 дјеце узраста до 17 година. Ми се сваке године овдје окупљамо да евоцирамо успомене на тај догађај и још једном присјетимо свих жртава стравичног покоља које наше историјско памћење не смије да заборави“, навео је Родић.

Међу онима који су одали пошту страдалим цивилима и безименим партизанским борцима чије се хумке налазе на овом гробљу био је и једини живи свједок покоља Мићо Бановић /84/.

„На Срђевдан 1942. године есесовци су нас отјерали у оближњи воћњак, гдје нас је преузела једна херцеговачка усташка јединица и одвојивши мушкарце од жена и дјеце кренула у крвави пир. Од 82 мушкарца, само два и нас неколицина дјеце смо побјегли, а остале су поклали. Мајке су гледале како им убијају дјецу, а дјевојчица Госпа Вучковић је једина преживјела покољ гледајући како јој убијају најмилије“, испричао је Бановић.

Те ноћи на исти начин убијено је и око 200 становника села Мало Паланчиште и Јеловац. Ово је био један од најмонструознијих злочина које су усташе починиле у овом дијелу Поткозарја.

У тој ноћи потпуно су угашена и нестала породична огњишта 26 породица, а у 23 породице покољ је преживио само један члан.

У Другом свјетском рату у Великом Паланчишту страдало је 536 становника српске националности од укупно 1.080 становника, према попису из 1941. године.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Не ори тамо – тамо су клали!

Усташки покољ у Великом Паланчишту октобра 1942.год.

Дара Бановић

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: