fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Положени вијенци на Козари

Званичници Републике Српске, бројне делегације и представници организација проистеклих из посљедњег одбрамбено отаџбинског рата положили су данас вијенце на Централно спомен-обиљежје на Мраковици поводом 75 година од Битке на Козари.

На Мраковици је данас обиљежено 75 година од Битке на Козари, када је у периоду од 10. јуна до 15. јула 1942. године страдало 10.000 бораца и 40.000 цивила
75 година од Битке на Козари Фото: СРНА

Вијенце су положили предсједник Републике Српске Милорад Додик, делегација Владе Српске на челу са предсједником Жељком Цвијановић, делегације Народне скупштине Републике Српске, Предсједништва БиХ, СУБНОР-а, амбасада Србије и Русије у БиХ, удружења логораша из Другог свјетског рата из Српске и Србије, те градова и општина које гравитирају Козари.

Вијенце су положили и представници Tрећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, Борачке организације Српске и удружења проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата, те Мисије ОЕБС-а у БиХ.

У оквиру обиљежавања 75 година од Битке на Козари, које организују владе Републике Српске и Србије, слиједи обраћање званичника и културно-умјетнички програм.

Битка на Козари почела је 10. јуна 1942. године и трајала је 27 дана, до пробоја на југозападном дијелу планине, 15 километара источно од села Међувође.

На Козари је од 10. јуна до 15. јула 1942. године страдало 10.000 бораца и 40.000 цивила.

Ова битка, у којој су малобројне партизанске јединице браниле народ у збјегу, била је значајна за цјелокупни партизански покрет отпора јер је представљала примјер јунаштва и одлучности бораца пред надмоћнијим и добро наоружаним непријатељем.

Историчари су прикупили податке о 33.398 побијених бораца и цивила, док судбина многих до данас није позната.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Срби не би били убијани да је Српска постојала у Дргугом свјетском рату

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: