fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Почело обиљежавање 74 године од Битке на Козари

Служењем парастоса код спомен-крста на Мраковици почело је обиљежавање 74 године од Битке на Козари у организацији влада Републике Српске и Србије.

Служењем парастоса код спомен-крста на Мраковици почело је обиљежавање 74 године од Битке на Козари у организацији влада Републике Српске и Србије.
Служење парастоса код спомен-крста на
Мраковици

Парастосу присуствују делегација Народне скупштине Републике Српске, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске Стево Мирјанић, савјетник предсједника Републике Српске Миладин Драгичевић, изасланик српског члана Предсједништва БиХ Велимир Сакан и представници амбасада Србије и Кине.

На Козари су се окупили представници поткозарских општина и градова, борачких и организација породица погинулих бораца, СУБНОР-а Републике Српске и Србије, удружења која баштине антифашизам, те бројни грађани.

Парастосу је претходио пријем званица у вили „Мраковица“, а слиједе полагање вијенаца код централног спомен-обиљежја, обраћање званичника и културно-умјетнички програм уз велики народни збор.

Обиљежавање годишњице Битке на Козари је од 2015. године саставни дио Државног програма Србије за обиљежавање годишњица историјских догађаја ослободилачких ратова.

Битка на Козари почела је 10. јуна 1942. године и трајала је 27 дана, до пробоја на југозападном дијелу планине, 15 километара од села Међувође.

Била је значајна за цјелокупни партизански покрет отпора јер су малобројне партизанске јединице браниле народ у збјегу и јер је примјер јунаштва и одлучности бораца пред надмоћнијим и добро наоружаним непријатељем.

Историчари су прикупили податке о 33.398 страдалих бораца и цивила, док судбина многих ни до данас није позната. Према подацима СУБНОР-а, у збјегу је било 80.000 људи од којих је 68.000 завршило у логорима.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Обиљежавање 74 године од Битке на Козари

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: