На градском гробљу у Броду јуче је служен парастос за 88 Срба који су убијени током окупације ове општине и бачени у масовну гробницу, откривену тек послије ослобођења града у одбрамбено-отаџбинском рату.
У складу са наредбом Републичког штаба за ванредне ситуације није било масовнијег окупљања на гробљу.
Предсједник Предсједништва Борачке организације Брод Зоран Видић рекао је Срни да су међу убијенима били цивили и војска и да је прва ексхумација обављена у периоду од 26. априла до 14. маја 1993. године, када су идентификована 44 тијела.
„То је била највећа масовна гробница откривена након уласка у Брод, а пронашли смо још шест мањих гробница“, рекао је Видић.
Он је подсјетио да је велики број Срба са овог подручја убијен у логорима који су формирани од марта до октобра 1992. године, када је Брод био под хрватско-муслиманском контролом.
Видић је навео да је су обиљежавање организовала општинска Борачка организација, као што је то учинила и 25. март у Мјесној заједници Рит, те 26. марта у Сијековцу, али су се придржавали мјера уведених ради спречавања ширења вируса корона.
„Вјерујемо да ће уведене мјере проћи и да ће породице убијених моћи присуствовати парастосима и обиљежавању значајних датума“, додао је Видић.
Вијенац на споменик на Градском гробљу положила је делегација Борачке организације, начелник општине Брод Илија Јовичић и предсједник Скупштине општине Брод Милош Станишић.
Извор: СРНА