fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПАРАСТОС ЗА 453 СРБИНА УБИЈЕНА И БАЧЕНА У КЛЕЧКУ ЈАМУ

На планини Клек код Огулина, у Карловачкој жупанији, данас је служен парастос за 453 Србина које су усташе убиле 1941. године и бациле у Клечку јаму.

Огулин - парастос за Србе убијене и бачене у Клечку јаму, Фото: СРНА
Огулин – парастос за Србе убијене и бачене у Клечку јаму, Фото: СРНА

Парастос је служио парох дрежичко-јасенички протојереј Милош Орељ пред око 20 окупљених поштовалаца и потомака жртава, српских званичника из карловачке жупаније, те представника удружења „Јадовно 1941“ из Бањалуке и Београда.

Замјеник жупана Карловачке жупаније Синиша Љубојевић, на чију иницијативу је 2012. године обиљежено страдање Срба на овом стратишту, изразио је задовољство што се на овом мјесту потомци и поштоваоци жртава окупљају трећи пут, 73 године након злочина.

Парастос за Србе бачене у Клечку јаму
Парастос за Србе бачене у Клечку јаму

„Жртве су бацане у јаму од маја до августа 1941. године, значи прије било каквих ратних дјеловања и све жртве су српски цивили“, рекао је Љубојевић Срни и додао да су Срби страдали након хапшења и одвођења током ова три мјесеца.

Он подсјећа да су прије три године прокрчили пут до овог стратишта, очистили ово мјесто и поставили крст, који се ту никада није налазио и јама никада није била на такав начин обиљежена.

Љубојевић истиче да су спомен-плоче, које су постављале власти бивше Југославије, у два наврата хрватски националисти бацали у јаму.

„У плану је да се наредне године обнови спомен-плоча, која ће записом у мермеру свједочити шта се дешавало над јамом и у ком периоду“, рекао је Љубојевић.

Он је истакао да је ово само једно од неколико стратишта на подручју Огулина гдје су Срби мучени и убијани у стравичном покољу 1941. године на подручју града и шире околине, те додао да ће српска заједица настојати да се та мјеста обиљеже и да се око њих окупља.

„Имамо обавезу да се сјетимо свих невино страдалих жртава Другог свјетског рата, али и жртава рата 1991. до 1995. године, који су погинули на овом подручју“, рекао је Љубојевић.

Он је подсјетио да је на самом уласку у Огулин постојало спомен-обиљежје цивилним жртвама рата за вријеме Независне Државе Хрватске, које је минирано 1991. године, а проблем за обнављање тог спомен-обиљежја данас су имовинско-правни односи, односно парцела на којој се налазило обиљежје.

Предсједник Удружења грађана „Јадовно 1941.“ из Бањалуке Душан Басташић истакао је да уз саму јаму стоји спомен-обиљежје подигнуто 60-их година прошлог вијека, на којем је спомен-плоча уништавана два пута и никада није обновљена, а на мјесту гдје је стајала сада се налази велико слово „У“ и католички крст.

„То само довољно говори какав однос имају хрватско друштво и институције према овом, једном од многобројних стратишта српског народа“, рекао је Басташић Срни.

Парастосу је у име српске заједнице из Огулина присуствовао замјеник градоначелника Мићо Затезало и предсједник Вијећа српске националне мањине Невен Ивошевић.

Скромно спомен-обиљежје жртвама Клечке јаме подигнуто шездесетих година 20. вијека, уништено је у протеклом рату и до данас није обновљено. Велико слово „У“ са крстом у средини, које је било на остацима споменика, ни до данас није уклоњено.

Извор: ПРАВОСЛАВЉЕ РУ

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: