fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Парастос за 305 српских жртава

skelani.jpg Код централног споменика за 305 погинулих српских цивила и воjника у Скеланима код Сребренице данас ће бити служен парастос и обиљежено 19 година од страдања 69 мjештана убиjених 16. jануара 1993. године.

Парастос за свих 305 жртава из овог краjа погинулих у току рата биће служен у 12.00 часова и том приликом биће прислужене свиjеће и положено цвиjеће код спомен-обиљежjа.

Тог jануарског jутра 1993. године jаке муслиманске снаге од неколико хиљада воjника из Сребренице, под командом Насера Орића, напале су риjетко насељена српска села око Скелана и упале у ово мjесто на обали Дрине.

Напад jе почео у зору када су муслиманске jединице упале у села убиjаjући, пљачкаjући и уништаваjући све што су стигле. Убиjено jе чак 69
становника овог краjа, а двиjе трећине настрадалих били су цивили међу коjима и неколико дjеце.

Рањено jе 165 мjештана, а од 30 заробљених половина ниjе преживjела мучења у сребреничким казаматима а њих четворо jош се води као нестало.

Бjежећи од потпуног уништења, становништво jе тражило спас у повлачењу према граничном мосту ка Баjиноj Башти у Србиjи, док су неки покушали спасити животе препливавањем ледене Дрине.

Мост jе био под сталном митраљеском ватром па jе, у покушаjу бjекства, наjвише цивила настрадало баш на мосту и у његовоj близини, као и у таласима Дрине.

Наjмлађа жртва био jе петогодишњи Александар Димитриjевић, а његов брат Радислав имао jе 11 година. Са маjком Милицом покушали су побjећи у Баjину Башту, али су код граничног моста погођени куршумима.

Малољетни Цветко Ристић из Кушића остао jе без комплетне породице, куће и имовине. Убиjени су му родитељи, сестра и брат коjи jош
ниjе пронађен. Тек након 16 година обновљена му jе кућа захвљауjући донациjама добрих људи, а добио jе и запослење у „Електродистрибуциjи“ у
Скеланима.

Милени Миловановић погинули су муж Миленко, братић Томислав Богдановић и jош неколико рођака и даљих сродника. Каже да су циjели дан провели под мостом jер се од пуцњаве ниjе могло прећи, а Дрина jе била дубока и под сталном ватром.

Кћерка Остоjе Тодоровића, Гордана Секулић убиjена jе на мосту, а двоjица њених синова живе у Сребреници са оцем Мирком.

Настоjећи да затру све што jе српско на овом подручjу муслиманске снаге су тог дана опљачкале и спалиле српска села Ћосићи, Костоломци, Клековићи, Божићи, Блажиjевићи, Колари, Зечевићи, Кушићи, Стаjшићи, Малташи, Стублови, Араповићи, Буjаковићи, Лиjешће, дио српских Скелана и jош неколико села, а нису стигли до Црвице, Жабоквице и Петриче и то су jедина српска села у сребреничкоj општини коjа нису спаљена у протеклом рату.

Приjе служења парастоса у Скеланима, цвиjеће ће бити положено на спомен-обиљежjа настрадалим Србима у Ћосићима и Калиманићима.

За злочине над скеланским Србима, као и за све остале злочине коjе су починиле муслиманске снаге у средњем Подрињу, ни након 19 година нико ниjе одговарао.

Извор: https://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: