fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Парастос поводом годишњице злочина хрватске војске у акцији „Медачки џеп“

Удружење породица несталих и погинулих лица „Суза“ организовало је у Цркви Светог Марка у Београду, поводом 28. годишњице злочина хрватске војске у операцији „Медачки џеп“, парастос за убијене Србе.
Парастос поводом годишњице злочина хрватске војске у акцији „Медачки џеп“; ФОТО: Миленко Марковић

Хрватска војска је 1993. године извршила операцију „Медачки џеп“. У тој операцији, која је трајала од 9. до 17. септембра 1993, убијено је тридесет шест цивила и педесет два војника Републике Српске Крајине.

Судбина неких жртава још увек је непозната, а злочинци који су за то одговорни и даље су на слободи или су добили благе казне.

То су, међутим, само бројеви иза којих се крију ужасне људске приче, о чему говори Миле Рајчевић, некадашњи мештанин Дивосела – места које, према његовим речима, данас постоји само као топоним.

„Погинуо је Ђуро Вујиновић кога се јако добро сјећам, мој комшија и његов син Никола. Погинуо је Митар Јовић и његова супруга Милка. Убијени су Бранко и Никола Вујиновић, два рођена брата. Из Читлука је тога дана погинуло 12 мјештана. Три мјештанке су спаљене у кућама. Двије жене смо пронашли, Љубицу и Сару Кличковић – једна је заклана у подруму своје куће, а друга је изрешетана мецима из ватреног оружја“, прича Рајчевић.

У готово свим селима која су страдала у тој операцији данас нема становништва. Драгана Ђукић из удружења „Суза“ подсећа и на једанаест особа које се још увек воде као нестале.

„Најтежа је бол за једну породицу, за родитеље ако не сахране посмртне остатке свога сина, кћери. И данас апелујемо на све владине, невладине институције да помогну породицама, да утичу да се убрза процес тражења несталих. Породице су дале крв. Ми се и даље надамо да постоји могућност идентификације зато што ниједна особа није капљица воде да испари. Свака држава је након неке акције радила увиђај терена, асанацију, војска и полиција су сваку жртву евидентирали, биљежили, давали неке бројеве“, наводи Ђукићава.

За злочине у акцији „Медачки џеп“, Хашки трибунал је оптужио Рахима Адемија, Јанка Бобетка и Мирка Норца, и ти су предмети касније предати хрватском правосуђу. Од њих тројице, казну је служио једино Норац – свега шест година.

Извор: РТС


Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: