fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Откривена биста Тадији Сондермајеру у Београду

Највећем српском авијатичару 20. века Тадији Сондермајеру данас су открили бисту и на њу положили венце градоначелник Синиша Мали, директор Ер Србије Дане Кондић и директорка Директората цивилног ваздухопловства Мирјана Чизмаров, а представник Српске православне цркве ју је освештао.

(Фото Танјуг/Р. Прелић)
(Фото Танјуг/Р. Прелић)

Овом свечаном догађају, у парку на углу улица Косте Стојановића и Палмотићеве, присуствовали су и потомци великана, представници Удружења линијских пилота Србије ДЦВ, Ер Србије и Скупштине града Београда који су иницирали и организовали постављање бисте Сондермајеру.

Тим поводом, градоначелник Београда Синиша Мали рекао је да је веома поносан што је имао част да открије спомен обележје пиониру српске авијације и, како је додао, најзаслужнијем човеку за оснивање цивилног спортског ваздухопловства на југословенским просторима.

„Његови подвизи остају записани у историји Србије и њеног ваздухопловства, док данас, њена авио компанија засигурно исписује сопствену историју пратећи стопе великана”, рекао је Мали.

Он је подсетио да је Тадија Сондермајер био један оснивача и дугогодишњи директор друштва за ваздушни саобраћај „Аеропут”, првог српског и југословенског авиопревозника којим је утемељена савремена путничка авијација на овим просторима.

„Са изузетним пијететом сећамо се његових подвига које има у српској и војној и цивилној авијацији. Током једне ваздушне битке у Првом светском рату преживео је обарање авиона и стекао ожиљке за цео живот:, рекао је Мали напомињући да је Сондермајер био и припадник најелитније француске јединице „Роде”.

У историју светске авијације Тадија Сондермајер уписао се 1927. године када је легендарним летом Париз – Бомбај -Београд, прелетео 14.800 километара и тако међу првима у историји извео трансконтинентални лет, навео је Мали указујући да је мотив за тај подвиг била Тадијина жеља да прикупи новац за оснивање ваздухопловне компаније „Аеропут”.

Мали је изнео податке да се у првој оперативној години Аеропута 1928. године, 1.300 путника винуло у небо, те да од тада до данас тај број стално расте.

„Само у току прошле године Ер Србијом је летело 2,6 милиона путника. Ер Србија, као осма најстарија авио компанија, данас има 21 авион у својој флоти и лети ка 45 дестинација и поносни је власник награде „лидер на тржишту авио компанија за 2017. годину”, напоменуо је градоначелник.

Председник Удружења линијских пилота Србије Велимир Исаковић рекао је да је то удружење захвално националној авио-компанији Ер Србија и ДВЦ-у што су одмах препознали дух завештања поколењима, историјску подлогу и активном помоћи омогућили брзу реализацију њихове иницијативе за постављање бисте.

„Скупштина града је помогла уређењем парка за постављање бисте. Овим потезом оснажена је културно историјска мапа Београда а и туристичка понуда. Наша крилатица је ‘Одужимо се прецима, оставимо потомцима’, рекао је Исаковић.

Генерални директор Ер Србије Дане Кондић рекао је да је та компанија поносна што је део пројекта којим се одаје почаст великану српске авијације, који је како је навео, не само на наше просторе на велика врата увео у историју светске авијације, већ је био и веома успешан пословни човек.

„Сондермајер је на данашњи дан, пре тачно 90 година, основао прву српску авио-компанију – Аеропут. Светлу традицију Аеропута наставља Ер Србија, која је тако данас осма најстарија светска авио-компанија која је и даље активна”, навео је Кондић.

Повод за низ свечаности које су део пројекта „У част српских ваздухопловних великана” је обележавање 90 година од оснивања прве српске авио-компаније „Аеропут”, чију традицију наставља данас наша национална компанија Ер Србија, затим 105 година школовања првих српских пилота у Француској, 95 година Српског Аероклуба, 90 година првог српског интерконтиненталног лета Париз-Бомбај-Београд и више од пола века постојања Удружења линијских пилота Србије.

Откривање спомен-плоча Тадији Сондермајеру и Арчибалду Рајсу, потпредседнику Српског Аероклуба, одржаће се вечерас на улазу зграде Аероклуба у Узун Мирковој 4.

(Танјуг)

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Српски „Мали принчеви“ у Јеропланима изнад Париза | Јадовно …

Милисав Семиз – Заборављени херој београдског неба …

Како је Црњански промашио Сондермајера | Јадовно 1941.

Помен ваздухопловцима Воjске Републике Српске – Jadovno 1941.

Словачка одликовала jугословенске пилоте – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: