Стотине младих болесника у психијатријској клиници у Бечу, познатом центру за програм еутаназије Трећег Рајха, биле су злостављане до 1980-тих година због тога што болница није раскинула с идеологијом и особљем из нацистичког раздобља, открили су аустријски научници.
Злоупотреба седатива, лудачких кошуља, кревета кавеза – „Павиљон 15“ у дјечјој психијатријској болници Spiegelgrund изнад главног града Аустрије био је мјесто „глобалног система насиља“ од 1945. до 1984., наводи се у истраживању које је наручио Беч.
Након вишегодишње истраге, у извјештају на 600 страница истиче се да се ради о поступцима„који крше људско достојанство„, већином због „недовољног помака од нацистичке идеологије и особља“.
Бечка болница била је у вријеме сецесије једна од најмодернијих у Еуропи, а нацисти су ондје успоставили један од центара за еутаназију ментално болесних особа. Ондје је током Другог свјетског рата убијено више од 700 дјеце.
Извјештај, које се темељи на разговорима с бившим пацијентима и особљем, наводи да је „већина особља“ из нацистичког раздобља наставила радити с дјецом у духу „континуитета“ с тим раздобљем. Радило се о радницима без образовања и квалификација.
Услови боравка у Павиљону 15, понекад и вишегодишњег, „били су за лијечење особа с инвалидитетом далеко од професионалних стандарда тог времена“, наводи се.
Од 600 до 700 дјеце примљене средином 1980-их умрло је најмање 70, већином од упале плућа због лошег лијечења, додали су аутори.
Мозгови младих жртава су затим кориштени у „знанствене сврхе“. Професор задужен за истраживања до 1980-их је био бивши члан нацистичке странке, активан у психијатријској клиници за вријеме рата. Тај љекар, Heinrich Gross, еминентни вјештак бечких судова након 1945., нашао је у павиљону 15 „институционални оквир за даљња истраживања о еутаназији дјеце“, наводи се у извјештају.
Против Гросса, који је умро 2005., покренуто је 1990-тих неколико поступка. Више од 300 мозгова дјеце убијене током рата у Spiegelgrundu тамо је чувано десетљећима, до укопа 2000-их, закључила је истрага.
Извор: Večernji List
Ознаке: Беч, клиника, злостављање, ментално болесне особе, Други свјетски рат