У Костајници је полагањем вијенаца на споменик борцима погинулим у протеклом рату у градском парку обиљежен Дан одбране западних граница Републике Српске од хрватске агресије прије 23 године у којој је са подручја ове општине, Новог Града и Козарске Дубице убијено 138 људи, а материјална штета у насељеним мјестима процијењена на 180 милиона КМ.
Вијенце су положили начелник општине Драго Бундало, делегације припадника Војске Републике Српске борбене групе „Баљ“, Борачке организације општине Костајница и Скупштине општине.
Бундало је рекао да је током хрватске агресије причињена материјална штета на територији ове општине процијењена на 40 милиона КМ, али да тужба против Хрватске још није подигнута.
„За два дана на Костајницу је пало 6.000 граната и град је био тотално разрушен. Урадили смо процјену штете и прослиједили надлежним министарствима с циљем да Република Српска, па и БиХ, припреми тужбу против агресора, али очигледно, због неких политичких разлога, та тужба никад није подигнута. Ипак, успјели смо да се опоравимо и изградимо наш град за живот у миру“, истакао је Бундало.
Душан Ђенадија, командант борбене групе „Баљ“, коју су чинили борци из Приједора, Костајнице, Новог Града, Козарске Дубице и хаубичке батерије из Бањалуке изјавио је Срни да се са поносом сјећа догађаја из септембра 1995. године.
„Прије свега, одајемо почаст погинулим борцима, а уједно изражавамо захвалност народу Костајнице, који је дао највећи допринос у одбрани и ни у једном моменту није показао намјеру да напусти ове просторе, а то је обавезало војску и дало јој већи мотив за одбрану“, рекао је Ђенадија.
Он је додао да је Костајница била специфична у тактичком смислу јер би се највише добило падом ове општине, будући да би веома брзо противничке снаге дошле до Кнежице, а затим и Приједора, чиме би биле елиминисане одбране у Новом Граду и Козарској Дубици.
„Зато је агресија и почела нападом на Нови Град и Козарску Дубицу да бисмо ми преоријентисали јединице у ове градове, чиме би била ослабљена одбрана Костајнице. Tо је за нас било препознатљиво и нисмо тако поступили, већ смо успјели одбранити град“, појаснио је Ђенадија.
Он је нагласио да хрватска војска није успјела да преко срушеног моста на ријеци Уни пређе на подручје Костајнице и додао да није било губитака у војним редовима.
Према његовим ријечима, строго је испоштована наредба генерала Момира Зеца да одбрана буде постављена на самој обали Уне, чиме су спријечени већи цивилни губици.
„Имали смо три цивилне жртве и мало је то страдања у односу на сусједне општине, не зато што напад овдје није постојао, него зато што је строго испоштована генералова наредба и зато што смо имали дисциплиноване и одговорне људе, углавном треће доби, који су бранили своју дјецу и унучад“, наглашава Ђенадија.
Централна манифестација обиљежавања 23 године од одбране западних граница Републике Српске од хрватске агресије одржава се данас у Козарској Дубици.
У хрватској агресији на подручју западнокрајишких општина Козарска Дубица, Нови Град и Костајница 18. и 19. септембра 1995. године убијено је 138 људи, и то 74 цивила и 64 војника.
Насеља и градови су претрпјели велика разарања и штету, а, према подацима општинских комисија о процјени материјалне штете, у Новом Граду она износи 83,3 милиона КМ, у Костајници 40 милиона КМ, а у Козарској Дубици 50,4 милиона КМ.
Одбрана западнокрајишких општина од хрватске агресије сматра се догађајем значајним за одбрану Републике Српске и одлуком Владе Српске сврстан је међу најзначајније датуме новије историје.
Извор : Срна
Везане вијести:
Обиљежен Дан страдања цивила у Другом свјетском рату