fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежен Дан страдања цивила у Другом свјетском рату

У засеоку Вуруне у Доњем Водичеву, општина Нови Град, данас су положени вијенци и прислужене свијеће код заједничког спомен-обиљежја за 75 цивилних жртава из Другог свјетског рата.

У засеоку Вуруне у Доњем Водичеву, општина Нови Град, данас су положени вијенци и прислужене свијеће код заједничког спомен-обиљежја за 75 цивилних жртава из Другог свјетског рата
Доње Водичево – полагање
вијенаца

Вијенце су положили представници општине Нови Град, општинског СУБНОР-а, општинске Борачке организације и потомака страдалих.

Предсједник Комисије за његовање традиција ослободилачких ратова Александар Јанковић рекао је да су у овом засеоку на Илиндан 1941. године у крвавом усташком пиру страдали цивили – жене, дјеца и старци.

Јанковић је навео да је спомен-обиљежје подигнуто 2006. године, а табла са именима жртава постављена 2012. године.

Предсједник Општинског одбора СУБНОР-а Драго Tодић подсјетио је да је село Водичево у Другом свјетском рату изгубило половину становништва.

Предсједник мјесне Борачке организације Добрљин Мирко Мачак рекао је да је у Доњем Водичеву током Другог свјетског рата страдало 377 становника, од којих су 90 били борци.

Крајем јула и почетком августа 1941. године једна бригада тек формиране Павелићеве „легије“ задржала се на овим просторима двадестак дана и за то вријеме на најсвирепији начин убијала становништво новоградских села.

У близини Костајнице за неколико дана убијено је 2.000 дјеце, жена и стараца, а на подручју Добрљина, Горњег и Доњег Водичева, Велике Жуљевице и других села у првој половини августа 1941. године још 2.000 цивила.

У засеоку Вуруне у Доњем Водичеву, општина Нови Град, данас су положени вијенци и прислужене свијеће код заједничког спомен-обиљежја за 75 цивилних жртава из Другог свјетског рата

У овом погрому убијено је 106 дјеце, а само у засеоку Вуруне заклано је 24 дјеце.

У мјесном гробљу сахрањене су 42 жртве које су имале породицу, а 33 тијела су бачена у јаму, гдје су остала до есхумације 2006. године, након чега су сахрањена у заједничку гробницу гдје је 2012. године изграђено спомен-обиљежје.

Овај и друге злочине усташке власти НДХ почетком августа 1941. године када је на простору Крајине побијено дестине хиљада српских цивила, тематски обрађује књига професора Милоша Вујановића „Крвави печат“, објављена 2008. године, а настала на основу прикупљеног материјала и сјећања преживјелих.

Парастос у Вурунама служио је свештеник Ненад Радуловић, а у оквиру обиљежавања Дана страдања цивилног становиштва општине Нови Град парастос је данас служен и у храму Свете великомученице Марине у Масловарама за страдале из овог и насеља Црна Ријека и Јошава.

Обиљежавање овог датума у сарадњи са општином Нови Град, општинском Борачком организацијом и СУБНОР-ом организује општинска Комисија за његовање традиције ослободилачких ратова.

Обиљежавање дана страдања цивилног становништва општине Нови Град у Другом свјетском рату је у календару значајних датума ове општине.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

У Ламинцима откривен реновирани споменик погинулим бирцима

Владика Атанасије служио парастос жртвама усташког покоља на Шушњару

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: