Dan sjećanja na stradalu djecu Srpskog Sarajeva obilježen je danas u dvorištu Osnovne škole /OŠ/ „Sveti Sava“ u Istočnom Novom Sarajevu, gdje je položeno cvijeće na spomen-obilježju ubijenoj djeci, služen parastos i održan istorijski čas.
Vijence su položili predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Sonja Karadžić Jovičević, predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković, načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Ljubiša Ćosić, direktor OŠ „Sveti Sava“ Danijela Mrda i članovi porodica poginule djece.
Nakon polaganja cvijeća na spomen-obilježje i parastosa nastavnik istorije u OŠ „Sveti Sava“ Miljan Maksimović održao je čas istorije.
Parastos su služili sveštenici Srpske pravoslavne crkve, a djeca iz OŠ „Sveti Sava“ održala su prigodan program.
Obilježavanju ovog datuma prisustvovali su i poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske, predstavnici Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH, politički i javni zvaničnici Republike Srpske i grada Istočno Sarajevo i njegovih šest opština, đaci, profesori, članovi porodica stradale djece i građani Istočnog Sarajeva.
Na današnji dan 11. marta 1995. godine, za vrijeme primirja, snajperskim hicima ubijene su učenice ove škole Nataša Učur i Milica Lalović koje su bezbrižno igrale lastiš ispred svoje zgrade u sarajevskom naselju Grbavica koje je tada bilo pod srpskom kontrolom.
Na spisku Centra za istraživanje ratnih zločina, koji, nažalost, još nije konačan za sada se nalazi 118 imena ubijene djece Srpskog Sarajeva, a na prostoru cijele Republike Srpske stradalo ih je 475.
Do danas nema nijednog sudskog epiloga ili podignute optužnice za bilo koje ubijeno dijete u Srpskom Sarajevu.
Spomen-obilježje ubijenoj djeci sa područja Srpskog Sarajeva od 1992. do 1995. godine otkrili su 13. septembra prošle godine tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i direktor OŠ „Sveti Sava“ Danijela Mrda.
Na spomeniku su uklesani stihovi pjesnika Gorana Vračara „Sumrak“, koji su posvećeni stradaloj djeci.
Spomenik je izgrađen na inicijativu Školskog odbora i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istično Sarajevo s ciljem njegovanja sjećanja na ubijenu djecu u Srpskom Sarajevu.
Izvor: SRNA