У Мјесној заједници Турјак у Градишци данас је служен парастос и положено цвијеће на спомен-обиљежја погинулим борцима Народно-ослободилачког рата и жртвама фашистичког терора у Другом свјетском рату и погинулим борцима протеклог одбрамбено-отаџбинског рата, поводом Дана ове мјесне заједнице и Дан ослобођења Tурјака у Другом свјетском рату.
Уједно је обиљежено и 76 година од прве партизанске акције на подручју Градишке.
„На овај дан треба да се сјетимо часне историје и храбрости народа овог краја и одамо почаст жртавама у свим протеклим ратовима на ови просторима“, рекао је начелник општине Градишка Зоран Аџић.
Он је подсјетио да је општина Градишка друга у Европи по броју жртава у Другом свјетском рату, у односу на број становника.
„Страдало је око 14.000 бораца и цивила. Они су дали своје животе да би ми данас уживали у слободи и могли да градимо и развијамо Tурјак, Градишку и Републику Српску. Наша обавеза је да то никад не заборавимо“, нагласио је Аџић.
Учесник Народно-ослободилачког рата Милош Станишљевић из Tурјака рекао је да је 16. децембра 1941. године Tурјак ослобођен од усташке и њемачке војске.
„Од 10. априла 1941. године па до ослобођења народ Tурјака доживио је разне тортуре. Након ослобођења народ је предахнуо и почео нормално да живи до 14. марта, када су Tурјак и овај дио Поткозарја поново окупирале јаке усташке и њемачке снаге“, навео је Станишљевић.
За вријеме Другог свјетског рата на простору Tурјака страдало је више од 1.500 цивилних жртава и бораца, од чега је 400 жртава дјеце млађе од 14 година.
Вијенце и цвијеће на спомен-обиљежја у Tурјаку положили су представници општине Градишка, ОО СУБНОР-а, Борачке организације општине Градишка и Мјесне борачке организације, представници Удружења војних пензионера и представници мјесне заједнице Tурјак.
Извор: СРНА