fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обиљежавање 70 година од Битке на Козари

На Мраковици ће данас бити обиљежено 70 година од Битке на Козари у организациjи Одбора Владе Републике Српске за његовање традициjа одлободилачких ратова. Помоћник министра за борачко-инвалидску заштиту РС Душко Милуновић подсjетио jе да су у прољеће 1942. године партизанске снаге ослободиле териториjу од риjеке Саве на jугу до планина Козаре и Грмеча, jер су били угрожени Бањалука и рудник жељезне руде у Љубиjи, коjи jе био стратешки важан за Ниjемце.

Мраковица
Мраковица

Офанзива у коjоj jе учествовало 11.000 њемачких воjника и 20.000 усташа почела jе 10. jуна 1942. стезањем обуча на Козари, из коjег jе у ноћи 3. на 4.jул 1942. године пробоj извшила мања група партизана и народа, рекао jе Милуновић на конференциjи за новинаре у Бањалуци.

Према њемачким подацима, у тоj операциjи заробљено jе 68.000 цивила, а у оквиру спомен-комплекса на Мраковици уписано jе више од 33.000 имена стардалих, што, како jе рекао Милуновић, ниjе коначан броj.

Подручjе Козаре бранио jе Други краjишки одред „Др Младен Стоjановић“ са око 3.500 бораца, коjи jе претрпио значаjне губитке у овоj битки, док су њемачке снаге имале око 2.500 погинулих.

Оваj одред jе након рата одликован Орденом народног хероjа и то jе jедина jединица, коjа jе у бившоj Југославиjи одликована овим наjвишим признањем.

У епопеjи Козаре страдало jе на десетине хиљада српских цивила коjи су се заjедно са партизанима нашли у вишеструком обручу, а над коjим су усташе починиле свирепе злочине и одвели у логор Јасеновац.

Тачан броj цивилних жртава никада ниjе утврђен.

Обиљежавање 70 година од Битке на Козари почеће у 9.30 часова приjемом званица у вили „Мраковица“, а биће настављено парастосом на Сромен- крсту у 10.00 часова.

За 10.45 часова предвиђено jе полагање цвиjећа на централном споменику, а у 11.15 часова обраћање званица.

Извор: срна

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: