U Sijekovcu kod Broda, u utorak, 26. marta, biće obilježeno 27 godina od stradanja Srba u ovom mjestu gdje su regularne jedinice Hrvatske vojske, u sadejstvu sa muslimansko-hrvatskim snagama, počinile stravičan pokolj nad civilima, rekao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović.
„Najviše su stradale srpske porodice Zečević, Milošević, Trifunović i Radanović, a zapaljeno je ili uništeno 15 kuća i pravoslavna crkva. Tokom 1992. godine u Sijekovcu je ubijeno 46 srpskih civila, uglavnom žena, djece i staraca“, rekao je Milunović konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je poručio da svi koji još imaju dilemu ko je agresor i kakav je bio karakter rata u BiH, odgovore na ta pitanja mogu da potraže u Sijekovcu.
„Masakr nad Srbima u Sijekovcu izvršen je 26. marta 1992. godine, mnogo ranije nego što su izbili oružani sukobi u BiH, a javnost je u više navrata informisana da su od juna 1991. godine na tom prostoru viđeni vojnici Zbora narodne garde Hrvatske /ZNG/ koji su štetali i unosili strah u srpski narod da će izbiti sukob u BiH“, kaže Milunović.
On je rekao da su do sada svega dva lica – Zemir Kovačević i Josip Tolić nepravosnažno osuđeni na po 10 godina zatvora za zločine nad Srbima u Sijekovcu.
„Kada je riječ o zločinima nad Srbima u Sijekovcu, Tužilaštvo BiH ne čini dovoljno da privede pravdi odgovorne za ovaj, kao i za mnoge druge zločine nad Srbima u Mrkonjić Gradu, zapadnokrajiškim opštinama, Podrinju, Ozrenu, Sarajevu i mnogim drugim mjestima“, istakao je Milunović.
On je napomenuo da Haški tribunal i Tužilaštvo BiH primjenjuju različite aršine pravde u sukobima koji su se desili devedesetih godina na ovim prostorima i imaju namjeru da optuže što više Srba, a na drugoj strani, svi koji su počinili zločine nad Srbima ostaju nekažnjeni.
Milunović je poručio da Republika Srpska neće odustati od traženja pravde za svoje žrtve.
Vršilac dužnosti pomoćnika ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Radomir Graonić rekao je da program obilježavanja 27 godina od stradanja Srba u Sijekovcu počinje služenjem Svete arhijerejske liturgije u 9.30 časova u Crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije.
Graonić je dodao da će u 10.30 časova biti služen parastos poginulim srpskim civilima, u 11.00 časova predviđeno je polaganje vijenaca na spomen-ploču, a zatim obraćanje zvaničnika.
Obilježavanje će biti održano u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Izvor: SRNA