fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обележена годишњица погибије пилота Миленка Павловића над Ваљевом 1999.

Тог 4. маја 1999. био је први дневни напад на Ваљево и Миленко Павловић, пилот родом из Горњег Црниљева, из оближње општине Осечина, узлетео је са батајничког аеродрома.

Спомен-плоча у родном Горњем Црниљеву (Википедија)

ВАЉЕВО Грмљавина „мига 29” над ваљевским небом и овог 4. маја, четири минута после поднева, још једном је подсетила на херојску погибију пуковника Миленка Павловића, команданта 204. ловачко-авијацијског пука Војске Југославије, који је тог дана 1999. године у 12.04 на небу изнад града на Колубари жртвовао свој живот у ваздушној бици против надмоћног непријатеља током НАТО агресије.

Град Ваљево, у сарадњи са Војском Србије, организовао је обележавање 21. годишњице погибије Миленка Павловића у специфичним околностима ванредног стања због пандемије корона вируса и без већег присуства грађана. Након парастоса који су служили свештеници Епархије ваљевске, венце на спомен обележје пилоту хероју у Улици владике Николаја положили су породица, делегације 204. Ваздухопловне бригаде Војске Србије, ваљевског гарнизона Војске Србије, Града Ваљева и друге, док је овај пут изостао културно уметнички програм.

Фото: С. Ћирић

Српску државу јесу правили војници и они су одлазили у смрт знајући да је живот јефтинији од онога што бране, истакао је градоначелник Ваљева Слободан Гвозденовић у краткој изјави после полагања венаца.

– Ово је прави пример српског војника, пример великог јунаштва и херојства, нешто што заиста посебно обележава и овај дан и овај град. У то време, пре 21 годину када је јуначки погинуо Миленко Павловић, практично цео свет се сручио на Југославију и сви смо претрпели велике жртве и разарања, Ваљево посебно – навео је градоначелник Гвозденовић и додао да ће се Ваљевци увек са пијететом и великим поштовањем сећати тог дана.

Према расположивим подацима, током НАТО агресије Ваљево је из ваздуха нападнуто укупно 32 пута, на град је пало 215 авионских бомби, највише на фабрику „Крушик”. Тог 4. маја 1999. био је први дневни напад на Ваљево и Миленко Павловић, пилот родом из Горњег Црниљева, из оближње општине Осечина, узлетео је са батајничког аеродрома да брани своју отаџбину и свој родни крај од далеко надмоћнијег и бројнијег непријатеља. Његов последњи лет трајао је 12 минута…

Миленко Павловић у кокпиту „мига 29” (Фото: Снимак екрана)

Миленко Павловић је рођен 1959. године, током бриљантне војничке каријере завршио је обуку за најсавременији борбени авион „миг 29” и постао командант 204. ловачко-авијацијског пука. Носилац је бројних признања и одликовања – Ордена за војне заслуге са сребрним мачевима, Ордена за заслуге у области одбране и безбедности првог степена, Ордена за храброст…

Одлуком команданта РВ ПВО 2013. године постхумно му је додељен златни летачки знак. Осим споменика у Ваљеву, у његову част подигнут је спомен комплекс у родном Горњем Црниљеву.

Захвалност породице

Чланови породице Миленка Павловића, супруга Славица и синови Срђан и Немања, упутили су речи захвалности Граду Ваљеву, Војсци Србије и 204. ваздухопловној бригади који су упркос ванредном стању и пандемији корона вируса организовали обележавање годишњице подвига њиховог супруга и оца.

Слободан Ћирић

Политика, 4. 5. 2020 и Стање ствари

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: