fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Обавезна едукација просвјетара о властитом трошку: За изучавање холокауста наставници морају да плате 30 КМ

Наставници српског језика и књижевности са подручја Зворника и Добоја изразили су незадовољство због позива на семинар, који организује Републички педагошки завод РС (РПЗ) на тему Холокауста.

Фото: Синиша Пашалић / РАС Србија
Фото: Синиша Пашалић / РАС Србија

Посебно огорчење наставника изазвала је чињеница да на семинару морају обавезно да учествују и да плате котизације од 30 КМ по учеснику.

Из Републичког педагошког завода одоговарају да се сви семинари плаћају и да не прихватају чињеницу да наставници „не разумеју значај семинара који се одржава од 29. марта до 7. априла”.

Међутим, наставници српског језика и књижевности, који су желели остати анонимни, кажу да желе да присуствују програмима стручног усаврашавања које организује РПЗ, али да је недопустиво да је учешће обавезно уз плаћање котизације од 30 КМ.

– Ако узмете у обзир чињеницу да се просветним радницима од 2011. дугују накнаде за јубиларне награде, односно да ресорно министарство може 6 година да дугује неку обавезу према нама, откуда таква безобзирност код директора РПЗ да нам нареди да ми одмах платимо котизацију. Шта да радимо ако немамо новца – упитали су се наставници и додали да посећују семинаре РПЗ и семинаре Друштва наставника српског језика и књижевности.

– Када Друштво наставника српског језика и књижевности организује семинар постоји котизација, али свако има избор да иде или не. Овакав приступ РПЗ је недопустив – истакли су наставници.

Додају да је тема семинара занимљива, али да се може применити само у неколико наставних јединица у којима се обрађују дела из тог периода.

Предраг Дамјановић, дирекотр РПЗ каже да не може да схвати да неко не разуме значај оваквог семинара.

Фото: Д. Божић / РАС Србија
Фото: Д. Божић / РАС Србија

– Не могу да верујем да неко ко ради у школи поставља овакво питање. Не схватам да људи који предају деци у школама не схватају значај Холокауста и питање је шта они раде у школи ако не разумеју значај овог семинара, који управо и јесте организован да би се они упознали са овом темом. Циљ нам је да са наставницима видимо у којим наставним јединицама би се могла применити ова тема, односно како би добила више простора и да заједно дају предлоге за промене у уџбеницима где би се убациле јединице које говоре о овој теми – рекао је Дамјановић.

Он је додао да све семинаре неко мора да плати.

– Нисам против да школе или локалне заједнице плате за долазак на семинар. Сви наставници у својим решењима о 40-часовној радној недељи имају део предвиђен за стручно усавршавање, који је годишње између 500 и 600 КМ, тако да мислим да и за овај семинар могу да издвоје по 30 КМ – закључио је Дамјановић.

Нису само семинари потребни

Наставници поручују и да усавршавање не подразумева само одласке на семинаре јер им је у програму рада превдиђено усавршавање на огледном часу, активу или наставничком већу.

Наводе да се оно реализује и одласком на сајам књига, куповином литературе, набавком потребног материјала за рад са ученицима. Поручују да у Закону о средњем образовању и васпитању стоји да стручно усавршавање плаћа локална управа, а у Закону о основном образовању и васпитању Влада РС.

Аутор: Екипа ЕуроБлица

Извор: БЛИЦ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: