Наставници српског језика и књижевности са подручја Зворника и Добоја изразили су незадовољство због позива на семинар, који организује Републички педагошки завод РС (РПЗ) на тему Холокауста.
Посебно огорчење наставника изазвала је чињеница да на семинару морају обавезно да учествују и да плате котизације од 30 КМ по учеснику.
Из Републичког педагошког завода одоговарају да се сви семинари плаћају и да не прихватају чињеницу да наставници „не разумеју значај семинара који се одржава од 29. марта до 7. априла”.
Међутим, наставници српског језика и књижевности, који су желели остати анонимни, кажу да желе да присуствују програмима стручног усаврашавања које организује РПЗ, али да је недопустиво да је учешће обавезно уз плаћање котизације од 30 КМ.
– Ако узмете у обзир чињеницу да се просветним радницима од 2011. дугују накнаде за јубиларне награде, односно да ресорно министарство може 6 година да дугује неку обавезу према нама, откуда таква безобзирност код директора РПЗ да нам нареди да ми одмах платимо котизацију. Шта да радимо ако немамо новца – упитали су се наставници и додали да посећују семинаре РПЗ и семинаре Друштва наставника српског језика и књижевности.
– Када Друштво наставника српског језика и књижевности организује семинар постоји котизација, али свако има избор да иде или не. Овакав приступ РПЗ је недопустив – истакли су наставници.
Додају да је тема семинара занимљива, али да се може применити само у неколико наставних јединица у којима се обрађују дела из тог периода.
Предраг Дамјановић, дирекотр РПЗ каже да не може да схвати да неко не разуме значај оваквог семинара.
– Не могу да верујем да неко ко ради у школи поставља овакво питање. Не схватам да људи који предају деци у школама не схватају значај Холокауста и питање је шта они раде у школи ако не разумеју значај овог семинара, који управо и јесте организован да би се они упознали са овом темом. Циљ нам је да са наставницима видимо у којим наставним јединицама би се могла применити ова тема, односно како би добила више простора и да заједно дају предлоге за промене у уџбеницима где би се убациле јединице које говоре о овој теми – рекао је Дамјановић.
Он је додао да све семинаре неко мора да плати.
– Нисам против да школе или локалне заједнице плате за долазак на семинар. Сви наставници у својим решењима о 40-часовној радној недељи имају део предвиђен за стручно усавршавање, који је годишње између 500 и 600 КМ, тако да мислим да и за овај семинар могу да издвоје по 30 КМ – закључио је Дамјановић.
Нису само семинари потребни
Наставници поручују и да усавршавање не подразумева само одласке на семинаре јер им је у програму рада превдиђено усавршавање на огледном часу, активу или наставничком већу.
Наводе да се оно реализује и одласком на сајам књига, куповином литературе, набавком потребног материјала за рад са ученицима. Поручују да у Закону о средњем образовању и васпитању стоји да стручно усавршавање плаћа локална управа, а у Закону о основном образовању и васпитању Влада РС.
Аутор: Екипа ЕуроБлица
Извор: БЛИЦ