fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

O odgovornosti za skrivanje masovne grobnice

Slavko Jovičić
Slavko Jovičić

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Slavko Jovičić uputio je poslaničko pitanje ministru odbrane BiH Selmi Cikotiću „da li će Ministarstvo odbrane BiH

provesti istragu i utvrditi odgovornost pripadnika Oružanih snaga BiH koji su znali za postojanje masovne grobnice ubijenih srpskih vojnika i civila u Kasarni `Adil Bešić` u Bihaću, čime su svjesno prikrivali dokaze o počinjenim ratnim zločinima i štitili njihove počinioce?“.

On je u obrazloženju poslaničkog pitanja na današnjoj sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH ukazao da je neophodno da Ministarstvo odbrane provede istragu i utvrdi odgovornost glavnokomandujućih u tom vojnom objektu kako se ovakve stvari nikada više ne bi dešavale.

Jovičić je podsjetio da su 19. i 20. septembra, prema nalogu Tužilaštva BiH, pripadnici Operativnog tima Vlade Republike Srpske (RS) za traženje nestalih, u prisustvu predstavnika Tužilaštva, Instituta za traženje nestala BiH, Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) i Specijalne policije Unsko-sanskog kantona, izvršili ekshumaciju osam tijela srpskih vojnika i civila iz masovne grobnice u kasarni „Adil Bašić“, odnosno nekadašnjoj Kasarni „27. juli“ u Bihaću.

„Prema preliminarnim nalazima istrage, koja je pronašla i dijelove žice kojom su bile vezane ruke ekshumiranih tijela, riječ je o žrtvama ratnih zločina koje su pripadnici 5. Korpusa Armije BiH počinili 1994. i 1995. godine u toj kasarni, za koju se i u optužnici Tužilaštva BiH protiv trojice pripadnika tog korpusa tvrdi da je tokom rata bila logor za zarobljene srpske vojnike i civile“, pojasnio je Jovičić.

Prema njegovim riječima, informacije Operativnog tima Vlade RS za traženje nestalih govore da je iz iste masovne grobnice 1996. godine već bilo izvađeno šest tijela ubijenih srpskih vojnika i civila, koja su razmijenjena sa srpskom stranom.

On smatra da su prema tim informacijama, zvaničnici Armije BiH, kasnije Vojske Federacije BiH, i na kraju Oružanih snaga BiH koji su komandovali tim vojnim objektom morali znati za postojanje ove masovne grobnice i punih 16 godina odbijali su da nadležnim organima pruže bilo kakvu informaciju o tome.

„Ovo se posebno odnosi na posljednjih godinu dana, kada su, prema saznanjima Operativnog tima Vlade RS, rukovodeći ljudi kasarne učinili sve da prikriju bilo kakve tragove postojanja masovne grobnice, budući da su na to mjesto odlagali smeće, istovremeno ga označivši trakom upozorenja na mine“, pojasnio je Jovičić.

On je podsjetio da pronalazak masovne grobnice u kasarni u Bihaću nije prvi slučaj takve vrste, s obzirom na činjenicu da je u junu 2007. godine u Kasarni „Božan Šimović“, odnosno bivšoj kasarni „Miro Popara“ u Čapljini pronađena masovna grobnica sa ostacima četiri tijela, od kojih su dva identifikovana kao srpski civili ubijeni u logorima pod kontrolom Hrvatskih oružanih snaga.

Izvor: srna

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: