fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Недић био ратни заробљеник

Пресуда у поступку рехабилитације премијера из Другог светског рата до краја лета. Ако укину Уредбу из 1949, пресуда је коначна, у супротном – могућност жалбе

Милан Недић Фото Архива В.Н.
Милан Недић Фото Архива В.Н.

Милан Недић је имао само једну кривицу: то што је волео више 100 живих Срба него једног мртвог Немца. Овим речима је адвокат Зоран Живановић окончао завршну реч у поступку рехабилитације премијера Србије за време Другог светског рата. Тиме је уједно завршено и трогодишње суђење, а пресуда ће бити саопштена до краја лета.

Како је адвокат навео, Недић је практично имао статус ратног заробљеника до краја рата. Под принудом је чак и изведен из земље, 6. октобра 1944. у Кицбил, где му је била ограничена слобода кретања. Налазио се на немачкој листи за хапшење, а у два наврата је одбио да формира владу, све док Немци нису запретили да ће пустити у Србију хрватске, бугарске и мађарске трупе.

Уколико одлука Вишег суда у Београду буде укидање Уредбе ФНРЈ из 1949. године, којом је колаборационистички премијер проглашен за ратног злочинца, пресуда ће бити коначна, јер је у питању једностраначки поступак. Ако, пак, буде негативна, предлагачи имају право жалбе Апелационом суду.

Живановић је током завршне речи изнео све околности од априлског рата 1941, па све до Недићеве смрти 1946, због којих сматра да постоје правни основи за судску рехабилитацију. Између осталог, пре напада Немачке на Југославију Недић је упозоравао да је у питању рат великих сила, и да ће наша земља, ако буде увучена, сносити огромне последице.

– Нажалост, био је у праву. Само Србија је имала 200.000 жртава више него две највеће савезничке силе, САД и Велика Британија – рекао је Живановић.

Противници рехабилитације окупљени испред Вишег суда Фото И. Маринковић
Противници рехабилитације окупљени испред Вишег суда Фото И. Маринковић

Заступник предлагача рехабилитације инсистирао је све време на неповерењу које су окупатори гајили према Недићу, схватајући га као сарадника из нужде, који ће им „забити нож у леђа“. Цензурисали су му говоре и агенти су га пратили. У њиховим извештајима, које је Архив доставио суду, види се да је помагао равногорске формације у борби против Немаца.

Живановић је навео да би губици српског народа у немачким одмаздама били већи да се Недић није прихватио улоге премијера, као и да је спречио казнене експедиције после пада Ужичке републике, да није био крив ни за бањички логор и Старо сајмиште.

СУСРЕТ С ХИТЛЕРОМ

Недић је 1943, приликом сусрета с Хитлером, тражио укидање квота 100 српских глава за једног убијеног Немца, као и смену немачких генерала Мајснера и Нојхаузена. Мада је изгледало да није успео, обојицу генерала је Хитлер убрзо сменио, а квоте одмазде су укинуте, навео је Живановић.

Аутор: В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

Извор: НОВОСТИ

Везане вијести:

Последње рочиште Недићу

Генерал Милан Недић: Између издајника и „српске мајке …

Недић или ватиканско-коминтерновски розаријум мејнстрим …

Нађени докази да је Милан Недић убијен! | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: