fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

НАТО слави балтичке нацисте као борце за слободу (ВИДЕО)

Сцена из филма
Сцена из филма

Пише: Гордан Духачек

НАТО је на својим профилима на друштвеним мрежама објавио осмоминутни пропагандни урадак, који описују као „документарну драму“, под насловом „Forest Brothers – Fight for the Baltics“ (Шумска браћа – борба за Балтичке државе). У опису тог кратког филма на Ју тјубу стоји сљедеће: „Послије Другог свјетског рата, партизани са свих страна Балтика водили су крвави герилски рат против окупацијских совјетских снага.“ У филму се могу видјети интервјуи с неким од тих „партизана“, а истиче се и да су данашње специјалне снаге балтичких република духовни насљедници Шумске браће.

С обзиром на напетости између НАТО-а и Русије на том подручују, није изненађујуће што је војни савез којег је дио и Хрватска направио пропагандни филм који подсјећа на совјетску окупацију Литве, Латвије и Естоније, но прилично је проблематично што тај урадак слави бивше припаднике нацистичког Waffen-SS.

Наиме, филм који је продуцирао НАТО Шумску браћу представља као балтичке борце за слободу од совјетског јарма, но пропушта споменути како је већином била ријеч о бившим СС-овцима, који су пак претходно с највећим ангажманом радили на истребљењу свих Жидова, те били познати по својој кољачкој немилосрдности и низу почињених ратних злочина. Шумску браћу заправо су основали припадници 20. дивизије Waffen-SS, којима је Адолф Хитлер особно одобрио да остану на територију балтичких република 1944., када се из Литве, Латвије и Естоније пред налетом Црвене армије повлачила њемачка војска.

У НАТО-филмићу све то се не спомиње, него се наводи да су Шумску браћу чинили „бивши војници који су се борили на обје стране сада су се плашили за своје животе с обзиром да је совјетска влада брзо хватала и елиминирала све они који су подржавали идеју неовисности“.

То да је НАТО објавио видео у славу Шумске браће еквивалетно је томе као када би овај војни савез објавио видео у којем се славе усташе, наравно под увјетом да су се у већем броју остали борити након 1945. против Титових партизана, умјесто што су масовно и кукавички побјегли.

Британски повјесничар Јоманс: То је опасан потез, који ојачава ревизионизам у Источној Еуропи

Британски повјесничар Рори Јоманс, иначе специјалист за нацизам и НДХ, о чему је објавио и неколико књига, у изјави за Индеx каже да је овај пропагандни потез НАТО-а „опасан“:

„Добро је познато да су демократске државе попут Велике Британије, Канаде и САД-а у постратној ери прихватиле велики број источних Еуропљана, нпр. Латвијаца и Украјинаца, који су били умијешани у колаборацију с нацистима и провођење холокауста, јер је због почетка Хладног рата њихов антикомунизам одједном постао користан. Њихове неугодне прошлости су занемарене. Не можемо промијенити повијест, но то је врло срамно наслијеђе.“

Но, с обзиром на актуалне напетости с Русијом, за НАТО изгледа није проблем промовирати бивше СС-овце и проводитеље холокауста, само зато што су уједно били и антикомунисти.

Јоманс истиче да се очито ништа није научило из повијести: „Слична је погрешка направљена у деведесетим годинама прошлог стољећа у посткомунистичкој Еуропи, примјерице у вези Југославије и Мађарске, када се сматрало да нечији антикомунизам уједно значи и заговарање демократских и либералних вриједности, иако то уопће није био случај. Сада живимо с посљедицама понављања те погрешке. Такођер, већ постоји довољно ревизионизма када је ријеч о холокаусту у маинстреаму источне и југоистичке Еуропе, те је ово додавање бензина на постојећу ватру односно давање легитимитета онима који славе скупине из прошлости које нису учиниле ништа славно.“

Нарочито је узнемирујући дио НАТО-ва видеа онај у којем се појављују данашње специјалне снаге Литве и поносно изјављују како у њима данас живи „наслијеђе Шумске браће“ тј. дух бивших СС-оваца и антисемитских кољача.

Преузето са портала: Индекс.хр

Извор: ИН4С

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: